Зарежда се

Австралийски научни публикации са критикувани заради употребата на изкуствен интелект

Австралийски научни публикации са критикувани заради употребата на изкуствен интелект

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Снимка: iStock by Getty Images

Австралийски научни публикации са критикувани заради употребата на изкуствен интелект

Съдържанието на статията, генерирано от AI, е било верифицирано и редактирано от екипа на списанието

Австралийски научни публикации са критикувани заради употребата на изкуствен интелект (AI), съобщи АФП.

Едно от водещите научни списания в Австралия – „Космос“ (Cosmos) беше критикувано след публикация на статии, генерирани от AI и определени от експертите като некоректни или твърде опростенчески.

Той се издава от Националната научна агенция на страната – организация, подкрепяна от държавата.

Изданието „Космос“ е използвало GPT-4 на Open AI, за да напише шест статии, публикувани през миналия месец.

Въпреки че употребата на AI е била открита, Асоциацията на научните журналисти в Австралия обяви, че употребата повдига сериозни притеснения, отбелязва АФП.

Президентът на организацията Джаксън Райън обяви пред АФП, че в статията на „Космос“, генерирана от AI и озаглавена „Какво се случва с тялото ни след смъртта?„, описанията на научни факти са некоректни и опростенчески. Признаците на послесмъртното изстиване например са описани като настъпващи три или четири часа. Според Райън науката е много по-прецизна.

Друг пример е описанието на автолиза – процес, при който клетките се разпадат под влиянието на ензимите. AI е нарекъл процеса „самоунищожение“. Според Райън това е неподходящо описание, отбелязва АФП.

В крайна сметка тези неточности разрушават доверието и вредят на разбирането у хората по отношение на научната публикация, казва Джаксън Райън.

Говорителят на Националната научна агенция на Австралия обяви, че съдържанието на статията, генерирано от AI, е било верифицирано и редактирано от екипа на списанието.

Употребата на AI е причина за конфликт между издатели и музиканти. В. „Ню Йорк таймс“ заведе дело срещу OpenAI и Microsoft за употребата на милиони статии без зачитане на авторското право, припомня АФП.

Последвайте нашият Telegram канал! Натиснете тук

Коментари

коментари

Post Comment

You May Have Missed

www.faktibg.com