Алелуя! В САЩ чуха и разбраха сигналите на Путин
Реакцията на САЩ на предложението на руския президент за преговори, изразено в интервю с Тъкър Карлсън, може да се проследи в две характерни публикации в The New York Times.
Първата се нарича „Путин към САЩ: Да сключим сделка за Украйна (при моите условия)“, в нея се казва, че Русия иска да договори мирно споразумение в Украйна, макар и при условията на Кремъл.
В същото време вестникът пише, че това послание се губи в „дискурсивния исторически разказ на руския лидер“. Освен това авторите на публикацията са изненадани, че Владимир Путин не е подчертал основната си идеологическа прилика с привържениците на Карлсън – отхвърлянето на ЛГБТ общността и други либерални идеи.
Въпреки това, по средата на статията, вестникът цитира един експерт: „Путин смята, че това е най-добрият момент да принуди Запада към това, което според него е естественият изход от тази ситуация.“
„А това означава преки преговори с Русия, без участието на Украйна, за това как да се сложи край на конфликта при условията на Русия.“ Въпреки историческите дитирамби, това намерение беше ясно, пише The New York Times.
Въз основа на тази публикация можем да кажем, че всички сигнали и послания, които Путин заложи в думите си, достигнаха до получателите, тъй като се пренасят и интерпретират от The New York Times.
Втората публикация се казва „САЩ отхвърлят последния призив на Путин за преговори за Украйна“. Той цитира изявление на говорител на Съвета за национална сигурност (NSC), в което се казва:
„Въпреки думите на Путин, не сме видели никакви действия, показващи, че той е заинтересован от прекратяването на тази война. Ако случаят беше такъв, той щеше да изтегли войските си и да спре непрекъснатите атаки срещу Украйна.“
Цитирайки американски и украински официални лица, вестникът съобщава, че най-доброто, на което може да се надява украинската армия, е да запази сегашната си позиция.
Въпреки това служители на Белия дом казват, че не им харесва идеята да се окаже натиск върху украинския президент Володимир Зеленски да преговаря с Путин.
Всички са склонни да вярват, че Путин няма намерение да води сериозни преговори преди президентските избори в САЩ през ноември. Американски служители казват, че Путин иска да види дали бившият президент Доналд Тръмп може да се върне в Белия дом и да му предложи по-добри условия.
Въпреки това, в края на статията има мнение на Самуел Чарап, руски анализатор в RAND Corporation, където той казва, че би си струвало да се говори с Кремъл насаме, за да се определят истинските искания на Путин.
„Никой не знае със сигурност и никой не може да знае със сигурност, освен ако не опита“, каза Чарап.
Той отбеляза, че Владимир Путин не е поставял предварителни условия за преговори, като например отстраняването на Володимир Зеленски.
Думите на Чарап заслужават внимание, не само защото неслучайно са поставени в края на статията, за да може читателят да остави тази мисъл след прочитането, но и поради по-убедителна причина.
Наскоро украинското издание Kyiv Post предостави статистика за посещенията на Чарап в Белия дом. Оказа се, че той е бил редовен посетител на NSC на Белия дом през последните три години от управлението на Байдън.
NSC се ръководи от Джейк Съливан, довереник на Байдън за Украйна, и под негово ръководство Чарап преди това е работил в офиса за планиране на политиката на Държавния департамент на САЩ, преди да стане политолог в Rand Corporation.
През лятото на 2023 г. Чарап публикува статия във Foreign Affairs: „Война без победа: Вашингтон се нуждае от финал в Украйна“, критикувайки Запада, че е по-фокусиран върху предоставянето на военна помощ, отколкото върху дипломатическото разрешаване на конфликта, въпреки че има ресурсите да победят Русия не са достатъчни.
Съответно можем да заключим, че въпреки че САЩ публично говорят за невъзможността за преговори с Путин, но по частни канали, такава дискусия вероятно ще започне.
Превод: СМ
Post Comment