Американска частна мисия до Луната се отлага заради проблеми с горивото
Планираното изстрелване на американски частен апарат на Луната е отменено заради проблеми с горивото, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Модулът „Нова-Си“ (Nova-C), конструиран от базираната в Тексас компания за космически полети „Интюитив машинс“, трябваше да бъде изстрелян по-рано днес с ракетата „Фалкон 9“ на „Спейс Екс“ от космическия център „Кенеди“ във Флорида.
По-малко от два часа преди старта обаче „Спейс Екс“ публикува съобщение в социалната мрежа „Екс“ (доскоро известна като „Туитър“), че изстрелването се прекратява поради проблем с температурата на метановото гориво на спускаемия модул.
Следващият прозорец за изстрелване е не по-рано от четвъртък, 15 февруари, в 06:05 ч. по Гринуич (08:05 ч. бълг. време).
Това се случва месец, след като друг американски космически апарат -„Перигрин“ (Peregrine), не успя да кацне след изтичане на гориво, припомня ДПА.
Неуспехът на мисията на американската космическа компания „Астроботик“ беше третият, в който частна компания не успява да осъществи меко кацане на лунната повърхност.
Спускаемият апарат „Берешит“ (Beresheet) на израелска компания се разби по време на спускане през 2019 г., а японският модул „Хакуто -Ар Ем1“ (Hakuto-R M1) беше унищожен при опит за кацане през април миналата година.
Ако е успешна, то мисията на „Интюитив машинс“ и „Спейс Екс“ ще бъде първото кацане на американски космически апарат на Луната след края на програмата „Аполо“ преди повече от 50 години и първото успешно кацане на лунната повърхност, осъществено от частна компания.
Лунният спускаем апарат „Нова-Си“ ще превози до Луната научни инструменти на НАСА, която е подписала договор на стойност над 100 милиона щатски долара с „Интюитив машинс“.
Инструментите имат за цел да осигурят по-добро разбиране на лунната среда, за да помогнат на американската космическа агенция да се подготви за завръщането на астронавти на естествения спътник на Земята, което планира с програмата си „Артемис“ („Артемида“).
Източници: nixanbal.com, it.dir.bg
Post Comment