БРАДВА! Удрят ни с 6 пъти по-скъп вечерен ток
Домакинствата може да плащат шест пъти по-скъп вечерен ток след като излязат на свободния пазар на електроенергия, показват данни на Българската независима енергийна борса, пише Труд. Цената на тока на сегмента “Ден напред” на борсата за 22 юли за по-голяма част от времето от деня и нощта беше от 200 лв. до 360 лв. за мегаватчас.
Но за времето от 20 до 21 часа цената на тока на борсата беше над 1660 лв. за мегаватчас, или над шест пъти по-висока отколкото през часовете с по-малко потребление. За вторник, 23 юли борсовата цена на тока за времето от 20 до 21 часа е над 920 лв. за мегаватчас, което е 3-4 пъти по-висока цена отколкото за останалата част от деня.
Сега домакинствата плащат фиксирани цени на тока, определени от КЕВР, но с излизането им свободния пазар на електроенергия от края на 2025 г. ще плащат борсовите цени.
Вечерта, когато хората се връщат от работа и пускат печките, за да приготвят вечерята си, пускат климатици и телевизори, потреблението на електроенергия нараства и това води до вдигане на борсовите цени.
Оказва се, че пускането на климатик вечер, след края на работното време и прибирането вкъщи може да се превърне в недостижим лукс за голяма част от домакинствата в страната.
За да намалят рязкото поскъпване на тока вечерта, когато слънцето грее по-слабо и намалява производството на електроенергия от фотоволтаици, но потреблението на домакинствата нараства, от Електроенергийния системен оператор (ЕСО) имат идея за изграждане на енергиен коридор Изток-Запад, който да свързва електропреносните мрежи на Турция, България, Гърция, Северна Македония, Косово, Албания и Черна гора, с възможност да достигне и до Италия.
Идеята е този енергиен коридор да подобри капацитета за трансграничния пренос на електроенергия от възобновяеми източници в региона. Така когато слънцето в България започне за грее по-слабо и да залязва, а има голямо потребление, ще може да ползваме ток от ВЕИ от съседните страни, където слънцето все още грее силно.
В понеделник в присъствието на премиера Димитър Главчев, министъра на енергетиката Владимир Малинов и посланика на САЩ в България Кенет Мертен беше подписан договор между Американската агенция за търговия и развитие (USTDA) и ЕСО за безвъзмездно финансиране на предпроектно проучване за изграждане на енергиен коридор Изток-Запад.
На домакинствата да бъдат предлагани и фиксирани цени на тока при излизането им на свободния пазар, предлагат от Икономическия и социален съвет (ИСС). Либерализацията на пазара на електрическа енергия изправя битовите потребители пред рисковете от повишаване и нестабилност на цените на електроенергията, загуба на благосъстояние и дори енергийна бедност, посочват от ИСС в свой анализ. Необходими са мерки за преодоляване на рисковете при либерализацията на пазара, пишат от ИСС.
Източник: Труд
Post Comment