България се съгласи да е част от военен коридор с Гърция и Румъния за бързо минаване на войски на НАТО през територията ѝ
Министрите на отбраната на Гърция Никос Дендиас, на България Атанас Запрянов и на Румъния Ангел Тилваре подписаха писмо за намерения за създаване на военен коридор по източния фланг на Алианса в сряда, 10 юли, в рамките на срещата на върха на НАТО във Вашингтон, пише руското издание Известия.
По този начин споразумението ще осигури безпрепятственото преминаване на военнослужещите през граничните пунктове в рамките на мисия, което значително ще ускори не само процеса на придвижване, но и ще намали времето за бюрократични процедури.
„Заедно с моите български и румънски колеги, съответно Атанас Запрянов и Ангел Тилвер, подписахме днес в рамките на срещата на върха на НАТО във Вашингтон писмо за намерения за създаване на хармонизиран коридор за военна мобилност (Harmonized Military Mobility Corridor)“, написа Дендиас на страницата си в социалната мрежа X.
Той добави, че през есента по негова инициатива страните ще проведат тристранна среща в Александруполис (Гърция), на която ще бъде обсъдено изпълнението на предвидените мерки. Една от най-важните причини за военното сътрудничество на страните е да се осигури бърза реакция и мобилизиране на подкрепления в случай на заплаха за сигурността на една от трите държави.
Според гръцкия вестник Катимерини бъдещият коридор е предназначен да свърже гръцките градове Солун и Александруполис с българските Варна и румънския Констанца, които се считат за основни стратегически градове за НАТО поради близостта им до източните граници на отбранителния алианс.
„Всички тези страни разполагат с морски пристанища, мрежа от железопътни линии и пътни маршрути, което решително допринася за устойчивостта и лесната мобилизация на съюзническите сили на източния фланг на НАТО“, заяви един от събеседниците на изданието.
Беше публикувана и декларация на Северноатлантическия алианс от която става ясно за продължаването на активната му работа край Черно море и на Западните Балкани. В документа се говори и за задълбочаване на сътрудничеството със страните от Индо-Тихоокеанския регион.
Освен това от текста на декларацията, публикувана на 10 юли, става ясно, че страните от НАТО възнамеряват да продължат да подкрепят Украйна по пътя ѝ към членство в Северноатлантическия алианс.
Post Comment