Зарежда се

Време на промени: Бъдете готови за менопаузата

Време на промени: Бъдете готови за менопаузата

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

След 40 години животът едва започва. Климаксът обаче – също. Първите признаци могат да се появят много по-рано. Ако им обърнете внимание навреме, можете да избегнете проблемите след това.

Трудно е да измамим времето, но ако се движим редом с него и реагираме адекватно на промените, които то ни носи, натискът на възрастта няма да е така тежък. Има доказани начини да направите синдрома на климакса много по-комфортен.

Това той ли е…?
Климаксът не идва в живота ни изведнъж. Преди него сме свидетели на т. нар. предменопауза, която може да продължи от няколко месеца до 10 години и повече (обикновено срокът, както и възрастта за настъпване на менопаузата се предават по наследство, по майчина линия). Средно предменопаузата продължава около 4 години.

Не съществуват универсални симптоми, отнасящи се за всички жени.

При една симптомите се изразяват в резки промени в настроението и намалена памет, при други – в рязко състаряване на кожата, а при трети – в силно потоотделяне и прилив на топли и студени вълни. Често има проблем с влошаване на общото психично състояние, както и с понижено сексуално влечение, заради сухотата на влагалището. Трудно се контролира теглото, кръвното налягане се повишава. Всичко това е в резултат на нарушения ритъм на производство на женските хормони.

Стъпка първа: да отидем на гинеколог

Не винаги свързваме повишеното кръвно налягане, бързата уморяемост и безсънието с приближаващия климакс. Много дами смятат, че това е следствие на възрастовите промени и трябва да се примирят. Но се лъжат. Ако се появят подобни симптоми, непременно посетете гинеколога си. Той ще установи причината за дискомфорта ви – дали се дължи на хипертония, проблем с щитовидната жлеза или е синдром на климактериума. Което означава и че ще ви предложи адекватно решение на проблема.

Изследванията, които гинекологът ще ви предпише са клиничен и биохимичен анализ на кръвта, цитонамазка на шийката на матката, анализ на хоромоните в кръвта (кои точно е по преценка на специалиста), ултразвуково изследване на органите в малкия таз. Ако изследванията покажат наличието на някакъв проблем, лекарят ще ви назначи допълнителни. Възможно е да ви препоръча консултация с терапевт или кардиолог. Ако биохимичният анализ на кръвта покаже, че нивото на колция е ниско, ще се наложи да направите и изследване на костната плътност – остеоденситометрия.

Стъпка втора: фитотерапия

И така, изследванията са потвърдили наличието на климактеричен синдром – нивото на половите хормони е по-ниско от нормалното, изключени са други възможни заболявания, какво следва?

Ако симптомите са основно прилив на топли и студени вълни, можете да започнете лечение с фитотерапия – препарати на основата на растителни естрогени (екстракт от корени на цимицифуга, канадска сангвинария, клематис).

Към това лекарят ще добави и общоукрепваща физиотерапия, контрастни душове, общ масаж, разходки на чист въздух.

И, разбира се, здравословно хранене. В менюто ви трябва да преобладава храната с растителен произход, да е богата на фибри – бобови, плодове,зеленчуци, пълнозърнест хляб. Те ви гарантират добрата работа на червата, а това е много важно в периода на климакса – именно в червата се изработват пептидите, които действат благоприятно на съдовете, облекчавайки симптомите на климакса.

Стъпка трета: Хормоните

Ако след 3-4 месеца лечение с фитотерапия самочувствието ви и общото ви състояние не се подобрят, ….

Спорно! Досега няма единодушно мнение кога трябва да започне хормонално-заместителната терапия. Световната организация по здравеопазване е на мнение, че това трябва да се случи след спиране на менструалния цикъл за 1,5 – 2 месеца. Според американските специалисти обаче приемането на хормоналнални лекарства повече от пет години поред може да доведе до рак на млечната жлеза. Затова те препоръчват симптомите на климакса да бъдат лекувани с антидеприсанти, витамини, хомеопатия и фитотерапия. Европейските им колеги не са така сигурни в зависимостта между появата на рак на млечната жлеза и приемането на хормонални лекарства.

Материалът Време на промени: Бъдете готови за менопаузата е публикуван за пръв път на Животът е любов.

Последвайте нашият Telegram канал! Натиснете тук

Коментари

коментари

Post Comment

You May Have Missed

www.faktibg.com