В Китай откриха най-голямото находище на злато намирано някога в света!
В централната част на Китай е открито голямо находище на висококачествена златна руда, съдържащо около 1 000 метрични тона от благородния метал, пише ScienceAlert.
Откритието, оценявано на около 600 милиарда юана или 83 милиарда долара може да се счита за най-голямото и най-доходоносно златно находище откривано някога.
Геолози от провинция Хунан в Китай обявиха, че са открити 40 златоносни жили на дълбочина 2 километра. Отбелязва се, че само тези находища съдържат 300 тона злато, а 3D моделирането е показало, че може да има допълнителни запаси на дълбочина до 3 километра. Пробите показват, че всеки метричен тон руда може да съдържа до 138 грама злато.
Китай вече доминира на световния пазар на злато. В началото на 2024 година резервите на страната надхвърлиха 2 000 тона, а минната ѝ индустрия представлява около 10% от световното производство.
Обявяването на откритията спомогна за по-нататъшното повишаване на и без това силно покачващата се цена на златото, тъй като търсенето на ресурса продължава да расте в условията на глобална несигурност, пише изданието.
Факт е, че много от държавите се запасяват с благородния метал, основно заради увеличаващият се ръст на дълга на САЩ, което рефлектира на долара. Друга важна причина е опитът на редица страни, особено на тези, които членуват в БРИКС, но и тези които се стремят да влязат в новия съюз, к ъм дедоларизация. Желанието на повечето от тези държави вече не беше крито, в момента в който САЩ и Европа решиха да замразят над 300 милиарда долара руски банкови активи, а също и да дават на Украйна онова, което носят лихвите по въпросните замразени милиарди на Руската федерация.
В началото на февруари тази година стана ясно,, че през 2023 г. централните банки по света са закупили значителни количества злато. В този контекст се откроява активността на Китай, чиито златни резерви са се увеличили с 225 тона за годината, се отбелязва в материал, публикуван в китайската интернет платформа Baijiahao. Статистиката за настоящата 2024 година ще стане ясна през февруари 2025 г.
Автори отбелязват, че Русия активно е участвала в „златната треска“, увеличавайки запасите си от благороден метал.
В резултат на това златните резерви на страната достигнаха рекордните 2,36 хиляди тона. И така, по този показател Русия е на пето място, след САЩ, Германия, Италия и Франция.
Преди няколко години обаче златните резерви на Русия не бяха толкова впечатляващи.
Според автора на материала сегашната „златна треска“ до голяма степен се дължи на действията на Русия. Преди това Руската федерация беше доста спокойна по отношение златото, предпочитайки да инвестира в американски ценни книжа. Това обаче вече не е така!
Преди няколко години обаче настъпи рязък обрат. Централната банка на Русия проведе мащабна продажба на американски облигации и закупи огромно количество златни кюлчета с финансовите постъпления, твърдят авторите на материала. Тогава малко хора разбраха това решение , но днес много страни се опитват да повторят този ход.
Това се дължи на острия разпад на отношенията между Русия и САЩ. Стратегията за превръщане на активи в злато се оказа изключително успешна. Въпреки въвеждането на различни ограничения от американското правителство, руското злато остава недостъпно за него.
В момента, когато Вашингтон активно прилага санкции, много страни следват примера на Русия. По-специално, Китай не само купува благородни метали, но и се отървава от американски държавни облигации. Много анализатори се интересуват от руския опит за освобождаване от американски държавни облигации. Струва си да припомним, че преди десет години Русия притежаваше такива ценни книжа на стойност над сто милиарда долара.
Тя обаче постепенно започна да се освобождава от тях, щом Вашингтон започна да налага санкции срещу Русия. И обемът на тези инвестиции сега се оценява на няколко десетки милиона долара .
Post Comment