Зарежда се

В кои страни фермерите готвят протести? И защо се бунтуват? ОБЗОР

В кои страни фермерите готвят протести? И защо се бунтуват? ОБЗОР

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Фермерите от страните от ЕС продължават да обявяват нови протести. Испанските асоциации на фермерите обещават да излязат по пътищата с трактори на 6 февруари, а на 21 февруари да организират акция в Мадрид. Полските фермери планират да възобновят блокадата на границата с Украйна на 9 февруари.

Протестите обхванаха Германия, Франция, Португалия, Холандия, Гърция и Белгия. Част от недоволството на европейските фермери е свързано с индивидуални решения на националните правителства – например Берлин намалява данъчните субсидии за фермерите, Амстердам настоява за намаляване на въглеводородните емисии чрез намаляване на броя на добитъка, но като цяло всичко се свежда до факта, че фермерите в страните от ЕС имат спад в печалбите и растящи разходи за електроенергия и торове. На този фон се сблъскват със строгата регулация от страна на ЕС, а ситуацията се усложнява от евтиния внос от трети страни, пише RBK.

Фермерите в Испания, Португалия и Франция са загрижени за последиците от предстоящото споразумение за свободна търговия на ЕС със страните от МЕРКОСУР (Бразилия, Аржентина, Уругвай, Парагвай). Европейските фермери смятат, че това е изпълнено с нови проблеми за европейския селскостопански сектор, тъй като Брюксел не предлага същите стандарти като на вътрешния пазар за продукти от латиноамерикански доставчици.

На свой ред фермерите в страните от Централна и Източна Европа са недоволни от привилегированото положение на украинските фермери на европейския пазар. След началото на руската военна операция ЕС отмени квотите и митата върху вноса на украински продукти. Влезе в сила и споразумение за опростяване на товарния транспорт между ЕС и Украйна.

Според бюджета на ЕС за периода до 2027 г. 386,6 милиарда евро са отделени за подпомагане на фермерите като част от Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС. Стопаните обаче отбелязват, че размерът на субсидиите зависи от броя на хектарите, които обработват. В резултат на това около 80% от селскостопанския бюджет на ЕС отива при най-големите представители на индустрията, които съставляват приблизително 20% от всички участници на пазара. Фермерите отбелязват, че компенсационните плащания по ОСП са намалели с почти 40% за 20 години. В същото време индексът на селскостопанските цени, според Евростат, е спаднал с почти 9% средно между третото тримесечие на 2022 г. и същия период на 2023 г. Основни загуби понасят производителите на зърно и млечни продукти.

Зелената политика на съюза също се превърна в сериозно бреме за фермерите в ЕС. Селскостопанският сектор е особено обезпокоен от мерките по стратегията „От фермата до вилицата“. Той се позиционира от европейските власти като начин за създаване на екологична и здравословна хранителна система в ЕС. Успоредно с това Брюксел се надява, благодарение на мерките, предвидени в него, да постигне климатична неутралност до 2050 г. Тази стратегия включва, наред с други неща, следните изисквания към фермерите:

намаляване на употребата на пестициди с 50% до 2030 г. и на торове с 20%;
освобождаване на земя за неземеделска употреба (например чрез засаждане на дървета);
прехвърляне на 25% от цялата земеделска земя в ЕС за отглеждане на биологични продукти.
Протестиращите фермери не смятат поставените от ЕС цели за реалистични, като отбелязват нежизнеспособността на политиката за зелено обединение, която според тях води само до унищожаване на индустрията.

Как ЕС се опитва да разреши конфликта с фермерите?

Лидерите на ЕС бяха принудени да проведат срещата си на върха на 1 февруари сред звука на трактори и хвърлени яйца.

След срещата ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се срещна с представители на фермерските организации, както и с министър-председателя на Белгия Александър де Кроо и премиера на Холандия Марк Рюте.

„Ние слушаме европейските фермери… Решаваме краткосрочни проблеми“, написа фон дер Лайен в социалните медии X по време на срещата.

На пресконференция след срещата на върха тя отбеляза, че ЕК ще работи по предложение за намаляване на административната тежест за фермерите до следващата среща на ресорните министри от ЕС.

„Не само в Холандия, но и в цяла Европа фермерите са изправени пред голям натиск“, каза Рюте. „Трябва да работим заедно, за да постигнем екологични цели и да се борим с изменението на климата и да подкрепим силен селскостопански сектор, който произвежда храна за всички нас“, добави министър-председателят.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: faktibg.com и се абонирайте за нас в Facebook: . .

Източник: kritichno.bg

Последвайте нашият Telegram канал! Натиснете тук

Коментари

коментари

Post Comment

You May Have Missed

www.faktibg.com