В Google симулираха появата на живот
Учени от Google проведоха експеримент, който симулира появата на живота.
В продължение на милиарди години хаотична смес от вода и органични съединения в крайна сметка ражда първите организми. Как точно е изглеждало това не е ясно. От десетилетия учените се питат как въобще е възможно хаосът да роди ред?
В експеримент, който симулира какво би се случило, ако оставите куп произволни данни сами за милиони поколения, изследователите на Google казват, че са станали свидетели на появата на „самовъзпроизвеждащи се цифрови форми на живот“.
Симулацията на Бен Лори, софтуерен инженер в Google и неговия екип е нещо като дигитална първична супа. В нея не са наложени правила. Използван е минималистичен език за програмиране, наречен Brainfuck. Той е известен със своя „неясен минимализъм“, защото позволява само две математически операции: добавяне на едно или изваждане на едно.
Учените са са го модифицирали така, че да позволяват само на произволни данни да взаимодействат помежду си. Те са били „оставени да изпълняват код и да презаписват себе си и съседите въз основа на техните собствени инструкции.“
И въпреки тези строги условия, самовъзпроизвеждащите се програми са се формирали след определен период от време.
Лори каза пред New Scientist, че вярва, че откритията показват, че има „вродени механизми“, които позволяват да се формира живот. Но самовъзпроизвеждането само по себе си не е живот – според експерти трябва да наблюдаваме и увеличаване на сложността на организмите.
Лори отговаря, че ако е разполагал с по-мощен хардуер, най-вероятно е щяло да се наблюдава и това.
Post Comment