Зарежда се

Доклад на Пентагона: Идва ерата на синтетичните биооръжия

Доклад на Пентагона: Идва ерата на синтетичните биооръжия

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Технологията за редактиране на гени е по-евтина и по-проста от всякога и Пентагонът се притеснява от последствията от това. Според нов доклад е въпрос на време преди синтетичната биология, като създадени от нулата оръжейни патогени, да намерят своя път в арсенала на военни или терористи.

Инструментите за редактиране на гени вече не са ограничени до уважавани учени, работещи в престижни правителствени или университетски лаборатории. “Направи си сам” комплекти CRISPR-Cas9 и други средства за генетична манипулация са достъпни за любители, биотехнологични стартъпи и всеки с необходимите познания. Увеличаването на средствата за научни изследвания и експерименти може да доведе до невероятни пробиви, но също така и до катастрофални инциденти или умишлено създаване на нови инфекциозни агенти.

В доклада екип от учени класира потенциалните заплахи от генно редактиране и други биоинженерни техники и проучва какво може да се направи, за да се предпазим от тях.

Както съобщава MIT Technology Review, Министерството на отбраната на САЩ е най-загрижено, че хората могат да “подобрят” известни инфекциозни вируси или да модифицират бактериите, за да станат още по-опасни.

Като метод за противодействие Пентагонът вижда изграждането на стабилна система за обществено здравеопазване, която може да идентифицира, предотврати или противодейства и реагира на епидемия или използването на биологично оръжие. Голямо внимание е обърнато и на изготвянето на ваксини.

Със солидна, добре финансирана система за обществено здравеопазване, страната ще бъде по-устойчива на атака, дори ако няма незабавно лечение за каквото и биологично оръжие да бъдат поразени нейните граждани“, твърдят изследователите от Пентагона и Националната академия на науките на САЩ.

Освен това докладът има предложения относно ДНК изследванията.

Пентагонът предлага да се създаде отделен процес на скрининг за къси нишки на ДНК – чрез анализиране на вероятността определена генетична последователност да бъде използвана в оръжие. Въпреки че не съществува такъв алгоритъм, авторите предполагат, че една добре обучена система за машинно обучение би била подходяща за задачата.

Източници: nixanbal.com, it.dir.bg

Последвайте нашият Telegram канал! Натиснете тук

Коментари

коментари

Post Comment

www.faktibg.com