Европейска столица иска повече бежанци. Ако може още повече. И да даде пример
Щвейцарската столица Берн се обяви за „безопасен пристан“ за търсещите убежище и изрази готовност да приеме повече мигранти, отколкото федералното правителство разпределя в момента, пише в свой материал REMIXNews.
Местните съветници са приели декларацията за „безопасен пристан“, инициирана от крайнолявата организация Seebrücke, която се стреми да окаже натиск върху националните правителства да приемат още по-голям брой мигранти, насочващи се към Европа по море, посочва материалът.
Изпълнителният съвет на града, доминиран от Зелените и социалдемократите, призова местните власти в цяла Швейцария да имат по-голямо право на глас по отношение на броя на мигрантите, които могат да приемат, като твърди, че общината е в състояние да приеме по-голям брой спасени в морето и настоява, че има морален дълг да го направи.
„Декларацията на град Берн за безопасно пристан е нещо повече от символична политика – тя е още една последователна стъпка в ангажимента на града към хуманна и активна политика за предоставянеto на убежище и бежанците“, заявява местният съветник Франциска Теушер, която отговаря за образованието, социалните грижи и спортa, в прессъобщение, публикувано от градския съвет.
„Местният съвет е загрижен за голямата потребност и неустойчивите условия в бежанските центрове в Средиземно море, за големия брой хора, които губят живота си, прекосявайки Средиземно море всяка година“, добавq тя, критикувайки това, което тя определq като европейска политика за бежанците на „възпиране и изолация“.
В допълнение към декларацията, градският съвет също така e обявиl намерението си да финансира директно неправителствени организации, транспортиращи мигранти от Средиземно море до Европа – леви организации, които правят това предимно през Италия, поясняват от RMXNews.
Организацията Sea Eye, която е в конфликт с администрацията на италианския премиер Джорджия Мелони, откакто тя встъпи в длъжност, трябва да получи 70 000 швейцарски франка тази година от данъкоплатците на Берн, за да финансира своите операции в Средиземно море, се посочва в материала.
„Хуманната и активна политика за убежището и бежанците е основна грижа както за местния съвет, така и за градския съвет на град Берн“, се добавя в изявлението.
Подаването на молба за убежище в Швейцария е по-трудно, отколкото в много от съседните ѝ страни от ЕС, и през миналата година страната е разгледала малко над 30 000 молби за убежище, с изключение на украинските бежанци.
Статут на бежанец ще бъде предоставен само на кандидати, които могат да докажат, че съществува „пряка, сериозна и конкретна заплаха“ за техния живот или физическа цялост, а произходът им от страна в конфликт не е достатъчен сам по себе си, поясняват от RMXNews.
Като държава без излаз на море и като страна, подписала Дъблинското споразумение, Швейцария също може да разчита на разпоредбите на споразумението за връщане на търсещите убежище в първата безопасна европейска държава, в която са пристигнали, завършва материалът.
.
Post Comment