Изстреляха най-модерното слънчево платно в космоса
Най-модерният космически кораб със слънчево платно в света се отправи към космоса на върха на ракета Electron на Rocket Lab. Мисията започна от космодрума в Махия, Нова Зеландия и е кулминацията на десетилетия разработки на НАСА.
Въпреки че е с размерите само на тостер, сателитът Advanced Composite Solar Sail System (ACS3) ще разгъне микроскопично тънко пластмасово платно с площ от 80 квадратни метра. Това ще стане за около 25 минути.
ACS3 не е първото слънчево платно, изпратено в космоса, но то се отличава съществено от предходните апарати. Платното му е изработена от леки полимерни композити и специално конфигурирано, за да се прибира плоско.
Изстрелването протече по план и апаратът със слънчево платно на НАСА вече е в орбита на 1000 км надморска височина.
Данните от мисията на НАСА за слънчево платно ще бъдат използвани за подобряване на дизайна на платното, което ще се мащабира до 2000 м² или малко под половината от размера на футболно игрище.
Тези гигантски платна, улавящи заредените частици от Слънцето ще позволят мисии на дълги разстояния, летящи със забележителни скорости – без необходимост от гориво. Те ще могат да се използват в Слънчевата система, но и отвъд нея. Прогнозира се, че с подобна технология можем да достигнем най-близката звезда само за няколко десетилетия, вместо за стотици хиляди години.
Post Comment