Лена Бориславова: Лена: На възрастните им остават 3-4 години след пенсия, няма смисъл да наливаме грешни пари за тях
На нас приоритет категорично са ни младите хора, европейците.
Пред тях има времеви диапазон, има бъдеще, казано по-просто.
Пред възрастните такова няма, съответно правителството е взело своите рационални, макар и непопулярни мерки.
Това обяви бившият началник на кабинет на проваления бивш премиер Кирил Петков среща с младежи, на която присъстваха кметът на Габрово и Карл Ламбертц, президент на Европейския комитет на регионите.
Смаяните младежи просто онемяха след това изказване, предназначено да каже нещо добро за тях. Един успя да пророни: “Г-жо Бориславова, какво означава “рационални и непопулярни мерки”, когато споменахте нашите баби и дядовци?”
На което тяоще по-убедено каза: “Знам че е не е престижно, знам че много ме плюят, знам и че сега като кажа това, утре Фейсбук ще изригне срещу мен.
Но това е истината – на възрастните им остават средно 3-4 години след пенсия, няма смисъл да наливаме грешни пари в тях. По-добре да ги дадем на младите…”
Тук попиталият донякъде се ядоса и зададе нов въпрос – “Това не е ли форма на фашизъм – да изтребваме старите, сакатите и ненужните?”
Тогава Лена обясни: “Не е нацизъм. Това е чиста математика.
Счетоводство. Никой – колкото и на велик да се прави, не може да избяга от сметките. Една операция на сърце примерно струва 50 хиляди лева. За какво да ги даваме, като човекът и без това ще си иде? За какво да вдигаме пенсиите – за да обикалят по света? Една екскурзия до Испания излиза 2000 лв.
И къде ще иде споменът от нея – във вечния им дом – метър на два. Затова и правителството е направило своя избор – ще инвестираме във вас – младите. А възрастните – те вече са получили своето от живота си…”
По-късно Бориславова продължи с политика за младежите в профила си във Фейсбук:
“Искам Европа, която нашите граждани и особено новите поколения да смятат за най-доброто място за живеене в света. И по-важното е – искам те да казват това с усмивка.
Искам да бъдат щастливи да живеят в Европа, да се възползват от свободите, които имаме, и за които всички сме работили – да пътуваме, да работим, да учим, да създаваме, да обновяваме без граници, без страх. Накратко – новото поколение да се наслаждава на всяка минута от живота си.
Това отговорих пред млади хора от 9 европейски държави по време на дискусия за бъдещето на Европа на въпрос: „А Вие в каква Европа искате да живеете?“.
Благодаря им за вдъхновението, енергията и надеждата, която ми дава всяка среща с тях. Благодаря на Карл Ламбертц, президент на Европейския комитет на регионите, на кмета на Габрово Таня Христова, ръководител на българската делегация в Комитета на регионите, както и на организаторите от „Джуниър Ачийвмънт“ в България – Бони Бонев и Милена Стойчева – за предложението да бъда патрон на инициативата „Защо Европа е от значение“ (Why Europe Matters) и отдадеността им на каузата.
Post Comment