Мощни изблици от гама-лъчи могат да „стерилизират“ цели планети
Дори и да са на десетки светлинни години от нас, две сблъскващи се неутронни звезди биха могли да създадат достатъчно мощна експлозия, за да унищожат живота на Земята.
Това твърди ново изследване, публикувано в The Astrophysical Journal. Екип от изследователи стига до заключението, че една килонова може да представлява голяма заплаха за подобни на Земята планети, дори на огромни междузвездни разстояния.
Килоновата обикновено е резултат от сблъсък, включващ две неутронни звезди в рамките на двойна система. Тя може да възникне и от сливането на неутронна звезда и черна дупка. Тези сблъсъци освобождават гигантски количества електромагнитно лъчение под формата на гама-лъчи. Те са толкова интензивни, че буквално могат да „стерилизират“ живота на планета на десетки светлинни години от епицентъра на сблъсъка.
Добрата новина: според сегашните ни познания няма двойки неутронни звезди, заплашващи да се слеят някъде близо до Земята, съобщава Universe Today.
Това означава, че сме в безопасност от опустошителни килонови. Но това е лоша новина за всички цивилизации, чиито звездни съседи може да са бомба със закъснител. Може би именно тези събития са причина, животът във Вселената да е толкова рядък.
Учените базират изследването си на килонова, наречена GW170817, която беше открита през 2017 г. от обсерваториите за гравитационни вълни LIGO и Virgo и се смята, че е предизвикана от двойна двойка неутронни звезди, сливащи се на около 130 милиона светлинни години от Земята.
Чрез компютърни симулации екипът се опита да прецени минималното разстояние, на което такова събитие все още може да бъде безопасно.
Те откриха, че килонова на около 16 светлинни години от Земята може да генерира достатъчно рентгенови лъчи, за да йонизира нашата атмосфера. Дори на разстояния до 36 светлинни години, опустошителната ударна вълна може да взаимодейства с частици, за да създаде достатъчно космически лъчи, за да изпари нашата атмосфера, оставяйки ни изложени на криогенни температури, изгаряща UV радиация и пълна липса на кислород.
„Много от ефектите зависят от свойства като зрителен ъгъл към събитието, енергията на взрива, масата на изхвърления материал и други. Но ако сте в периметър от 36 светлинни години до мястото на взрива, то съдбата ви е сигурна“, заявява водещият автор на изследването – Урбана-Шампейн Хейл Пъркинс от Университета на Илинойс.
„В момента имаме само едно потвърдено откриване на килонова от сливане на бинарна неутронна звезда, така че всякакви повече наблюдения ще ограничат неизвестните“, каза Пъркинс пред Space.com.
Източници: nixanbal.com, it.dir.bg
Post Comment