Почернени родители учредиха “Ангели на пътя”, внасят законодателни промени за бързо наказателно производство
Фондация “Ангели на пътя” бе създадена от родители, загубили децата си при пътни произшествия. Родители и близки разказаха за загиналите си деца и роднини.
Фондацията има за цел нито едно дете повече да не остави живота си на пътя, каза Петя Иванова, родител на загинал при катастрофа. Тя добави, че една от целите на организацията е да направи паметник на всички жертви на пътя. Паметникът ще се намира в София в кв. “Надежда”. Имаме пълното съдействие на кмета на “Надежда”, каза Иванова.
Всички тези родители се обединихме в мъката си, за да може да бъдат постигнати законодателни промени и да помогнат на други родители да се справят с мъката си, добави Петя Иванова.
Сред присъстващите са министърът на вътрешните работи Калин Стоянов, кметът на София Васил Терзиев, народни представители, представители на съдебната власт и други.
“Трябва да бъде умишлено престъпление, когато има причинена смърт на пътя с наличие на алкохол или наркотици, или убийство на пешеходна пътека, или с превишена скорост” – това мнение изрази министърът на вътрешните работи Калин Стоянов при представянето на фондацията.
За тези осем-девет месеца МВР прави малки, но сигурни крачки по пътя към победата с войната на пътищата, заяви Стоянов и добави, че за случващото се по пътищата са отговорни множество министерства и институции.
Засилихме изключително много контрола по пътищата. Единият от критериите, по които оценявах директорите на областните дирекции, беше броят на бързите досъдебни производства за установени шофьори, управляващи при наличието на алкохол или наркотици. Голяма част от дирекциите значително вдигнаха резултатите за установени шофьори с наличие на алкохол или наркотици в кръвта, коментира министърът.
По думите на Стоянов мярката за отнемане на автомобили работи. Той отбеляза, че е много е важно да се събират глобите, както и че системата за сигурно електронно връчване на електронни фишове и наказателни постановления също е ефективна.
За последните четири години на територията на София има 2300 пътнотранспортни произшествия, при които е причинена средна или тежка телесна повреда или е настъпила смърт, каза заместник градският прокурор и говорител Христо Кръстев.
Следващата седмица с градския прокурор на София Илиана Кирилова ще изпратим отворено писмо до МВР, до Министерството на правосъдието, парламентарната комисия по правни въпроси и “Ангели на пътя” с предложения за законодателни промени, които да помогнат за бързо наказателно производство, чиято цел е колкото може по-бързо да бъде наложено наказанието, допълни Кръстев.
Работим по конкретни мерки, свързани с пътната инфраструктура – осветление, маркировка, легнали полицаи около училища и детски градини, както и поставяне на повече камери и интегрирането им със системата на МВР, коментира кметът на София Васил Терзиев.
Образованието и превенцията са изключително важна част от това да разберем каква е отговорността на всеки един от нас – млади и по-стари шофьори, какво се очаква от нас, какво трябва да направим, за да не продължава тази черна серия, каза още Терзиев.
Сред присъстващите на анонсирането на фондацията бяха представители на съдебната власт, народни представители, евродепутати, кметове, журналисти и граждани.
Източник: dir.bg
Post Comment