Зарежда се

Пълна мобилизация на полицията в Индия да спре побеснелите фермери към Делхи. Вдигнат бетонни стени. ВИДЕО

Пълна мобилизация на полицията в Индия да спре побеснелите фермери към Делхи. Вдигнат бетонни стени. ВИДЕО

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Полицията в Северна Индия е използвала сълзотворен газ, за да възпрепятстват хиляди протестиращи фермери, които искат минимални цени на реколтата, да тръгнат към Делхи, предава BBC.

Фермерите призоваха за „Делхи чало“ (Поход към Делхи – бел. ред), напомнящ за демонстрацията им на 26 януари 2021 г., когато те пробиха полицейските блокади, за да влязат в столицата в Деня на републиката, по време на продължилия няколко месеца спор с правителството в знак на протест срещу либерализацията на селскостопанските пазари.

Столицата на Индия е обградена с бодлива тел, бетоннии блокове и огради от три страни, за да бъдат спрени протестиращите.

Индийските земеделски производители са влиятелен електорален блок и, според анализатори, правителството на министър-председателя на страната Нарендра Моди ще се стреми да не ги отблъсква. Неговата партия „Бхаратия Джаната“ (БДП) се стреми към трети пореден мандат на власт на парламентарните избори тази година.

Снимки  показват гъсти облаци от сълзотворен газ, използван за разпръскване на протестиращи близо до град Амбала,  който се намира на около 200 километра северно от столицата. В понеделник полицията е използвала сълзотворен газ на границата на Шамбху между щатите Хариана и Пенджаб, пише BBC.

Фермерите, повечето от които са от Пенджаб, заявяват, че искат мирно да пресекат Хариана, за да стигнат до Делхи, но това не им е позволено. Съобщава се и за сбивания между полиция и протестиращи на границата на Шамбху, а ситуацията остава напрегната.

„Фермерите от цялата страна са готови да излязат на протест в Делхи от днес, ако правителството не изпълни исканията ни“, заявява пред АФП Сваран Сингх Пандхер, ръководител на Национална асоциация на фермерите на Индия

Земеделските стопани настояват за гарантиране на минимални цени – известни още като минимална цена за подпомагане или т.нар. „МПП“ – които им позволяват да продават по-голямата част от продукцията си на контролираните от правителството пазари на едро или т.нар. „манди“. Те настояват също така правителството да изпълни обещанието си за удвояване на доходите на фермерите.


Източник: BBC, БТА

 

 

 

Последвайте нашият Telegram канал! Натиснете тук

Коментари

коментари

Post Comment

www.faktibg.com