Редица държави от Африка и Близкия изток изтеглят златните си резерви от САЩ
Няколко държави от Африка и Близкия изток – Нигерия, Южна Африка, Гана, Сенегал, Камерун, Алжир, Египет и Саудитска Арабия – са решили да изнесат златните си резерви от САЩ, твърди Watcher Guru, цитирано от Pravda. Според автора на материала това се дължи на нестабилността на финансовата система на Съединените щати, която допълнително се изостря от спада в динамиката на курса на долара.
Според някои експерти тенденцията държавите да изтеглят активите си от финансови центрове като САЩ драстично се различава от това, което беше до скоро. Много държави сега проучват алтернативи, вместо да се придържат само към една възможност.
Според Клинт Енглер, главен изпълнителен директор на CERAC Trader Strategy, тази вълна от прехвърляне на активи подчертава по-широка тенденция на геополитическо пренареждане, тъй като държавите преосмислят финансовите си стратегии.
„Те правят това, за да укрепят икономическия си суверенитет. Този ход не е само символичен, той отразява прагматична промяна в глобалната финансова стратегия. Сега държавите предпочитат да диверсифицират активите си и да намалят излагането на потенциални рискове от централизираните финансови центрове“, казва Енглер.
В настоящият момент щатският долар е в несигурно положение, тъй като върху него влияят постоянно нарастващите показатели на държавния дълг на САЩ.
Авторът на материала припомня, че на този фон държавите членки на БРИКС проучват варианти за въвеждане на нова валута. И американският долар може да има сериозни конкуренти, с които ще му се наложи да се бори, за да запази сегашната си доминираща позиция в международната икономическа система.
Отбелязва се също така, че страните от БРИКС активно купуват злато, което те разглеждат като алтернатива на американския долар, пише още в статията.
Що се отнася до златото, или по-скоро до неговата цена, анализаторите очакват, че тя да продължи да расте. Влияние върху това оказват геополитическата ситуация и действията на спекулантите, както и нарастващото търсене на благородния метал от страна на централните банки на много държави по света
Post Comment