Сателитни снимки на ООН показват, че една трета от Газа е разрушена
Анализ на сателитни снимки от Сателитния център на ООН показва, че 30% от сградите в ивицата Газа са разрушени или повредени по време на израелското настъпление в гъсто населения с палестинци анклав, предадоха Ройтерс и БТА.
Израелската офанзива, осъществена в отговор на изненадващото нападение на бойци на радикалното палестинско движение „Хамас“ на 7 октомври, е причинила досега смъртта на над 27 000 палестинци по данни на здравните власти в управляваната от въпросната ислямистка групировка ивица.
Въздушни удари, обстрел и разрушителни дейности са заличили цели градски райони, включително цивилна инфраструктура, посочва Ройтерс.
„Броят на засегнатите сгради, възлизащ на умопомрачителното число 69 147, е равнозначен на приблизително тридесет процента от всички постройки в ивицата Газа“, обяви Сателитният център на ООН (УНОСАТ). От там уточниха, че 22 131 сгради са определени като разрушени, щетите на 14 066 се смятат за сериозни, а 32 950 са средно повредени.
За анализа си УНОСАТ е използвал снимки от 6 и 7 януари, които са сравнени с шест серии от кадри от други периоди, включително и отпреди израелското настъпление в ивицата.
Сателитният център на ООН посочва, че районите на градовете Газа и Хан Юнис са най-пострадали в това отношение в сравнение с предишния анализ. В тези градове има съответно 10 280 и 11 894 разрушени сгради в периода от 26 ноември миналата година, когато за последен път са били анализирани сателитни снимки.
Сателитните кадри на УНОСАТ показват и че в ивицата Газа са пострадали приблизително 93 800 жилищни единици.
В същото време по сателитни снимки на базираната в Сан Франциско, щата Калифорния, американска компания „Планет лабс“, които показват нови разрушения в широк един километър пояс, Асошиейтед прес и експерти съдят, че Израел създава буферна зона.
АП припомня, че израелски лидери вече са дали знак за намерението си да създадат буферна зона в ивицата Газа от съображение за сигурност. Израел смята, че в бъдеще тя може да предотврати нападение, подобно на това от 7 октомври. Това намерение е налице въпреки предупрежденията на САЩ да не се свива територията на Газа.
Сателитната снимка на „Планет лабс“, направена на 30 януари 2024 г., показва разрушенията в дълбочина 1 км в ивицата Газа по границата с Израел
Снимка: БТА/ „Планет лабс“ чрез АП
Израелски военни са отказали да отговорят на въпроса на АП дали отварят буферна зона, като са казали само, че „предприемат разнородни наложителни действия, които са необходими за прилагането на отбранителен план, гарантиращ по-високо ниво на сигурност в Южен Израел“. Агенцията отбелязва, че военните са признали за извършени от тях разрушения в целия район.
Представител на израелското правителство, пожелал анонимност, казва за АП, че в процес на създаване е „временна буферна зона за сигурност“. Засега не е известно дали ще бъдат сложени бариери, или ще има празни коридори, в които ще се патрулира.
Според Асошиейтед прес измеренията на разрушенията поставят под въпрос „временния“ статут на буферната зона. Границата на ивицата Газа с Израел е дълга близо 60 километра, като от другата страна е Средиземно море. Създаването на буферната зона би отнело 60 квадратни километра от територията на анклава, чиято площ е приблизително 360 квадратни километра.
Там, където границата се спуска на юг, въображаемата буферна зона минава през земеделска земя, отделена от Израел с прокарани за 1 милиард долара ограждения. Анализът на АП, направен по снимките на „Планет лабс“, показва, че по протежение на четири километра в северна посока земеделската земя е разделена от ивица пръст и точно там би минавала буферна зона.
Още на север е бежанският лагер „Магази“. АП припомня, че миналия месец там израелски военнослужещи от запаса, които са подготвяли експлозиви за взривяването на две сгради в близост до израелската граница, са били убити от палестински противотанков ракетен снаряд.
Голям комплекс от складове е разрушен на югоизток от град Газа, пак в границите на предполагаемата буферна зона, посочва АП.
Източник: dir.bg
Post Comment