Зарежда се...

15 самолета на САЩ напуснаха базите си в Испания, която им забрани да ги ползват за атаки срещу Иран

15 самолета на САЩ напуснаха базите си в Испания, която им забрани да ги ползват за атаки срещу Иран

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Петнадесет американски самолета напуснаха военните бази Рота и Морон в Южна Испания, показват данни от сайта проследяване на полети FlightRadar24.

Министърът на външните работи Хосе Мануел Албарес заяви, че Испания няма да позволи военните й бази, които се управляват съвместно от САЩ и Испания, но са под испански суверенитет, да бъдат използвани за атаки срещу Иран, което Испания осъди.

Най-малко седем от самолетите са кацнали на авиобаза Рамщайн в Германия.

Великобритания първоначално отказа да позволи използването на базите й за атака срещу Иран, но в неделя премиерът Киър Стармър даде разрешение за използването им за „колективна самотбрана“.

Позицията на Испания и категоричното осъждане на действията на САЩ и Израел в Иран от премиера Педро Санчес за пореден път е изключение в региона, което потенциално може да обтегне допълнително отношенията й с Вашингтон, коментират с изненада анализатори хода на Испания.

„Испанските бази не се използват за тази операция и няма да бъдат използвани за нищо, което не е включено в споразумението със Съединените щати, или за нищо, което не е в съответствие с Устава на Организацията на обединените нации“, каза испанският външен министър Албарес в интервю за испанската телевизия Telecinco.

Министърът на отбраната на страната Маргарита Роблес заяви, че самолетите – предимно „летящи цистерни“ за презареждане с гориво във въздуха Boeing KC-135 „Stratotanker“ – са били постоянно разположени в Испания.

Уебсайтът за проследяване на полети FlightRadar24 показа, че девет „летящи цистерни“ са излетели в неделя от авиобазата Морон в Южна Испания и са се насочили към Германия.

Други два са напуснали Рота, военноморска база с летище, и са се насочили към Южна Франция. Още четири са излетели от Рота, но маршрутът им не е показан, тъй като са изключили транспондерите си.

Вчера на летище „Васил Левски“ в София трябваше кацнат пет „летящи цистерни“ (Boeing KC-135 Stratotanker), според FlightRadar24. Няма инфорамция за маршрута им, тъй като са били с изключени транпондери, показа проверка на ФактиБГ.БГ. Късно вечерта четири Boeing KC-135 Stratotanker излетяха в неизвестна посока от летище София също с изключени транспонедри.

Материалът 15 самолета на САЩ напуснаха базите си в Испания, която им забрани да ги ползват за атаки срещу Иран е публикуван за пръв път на ФактиБГ.

Последвайте нашият Telegram канал! Натиснете тук

Коментари

коментари

Post Comment

You May Have Missed

www.faktibg.com