Докато акциите на Tesla падат, стойността на частните компании на Мъск скочиха с 45% след изборите в САЩ
Акциите на Tesla, публичната компания на Илон Мъск, са в свободно падане през последните няколко месеца. Това обаче не важи за частните компании на милиардера. От президентските избори в САЩ през есента на миналата година инвеститорите на вторичния пазар са повишили общата оценка на SpaceX, Neuralink, The Boring Company и xAI с 45%. Това пише Bloomberg, като се позовава на данни от анализ на платформата за търговия Caplight.
Платформата Caplight комбинира данни за вторични транзакции с други показатели, като например интереса на купувачите, за да оцени дневната цена на акциите на четирите частни компании на Мъск. В крайна сметка тя установи, че xAI, компания, създадена, за да се конкурира с OpenAI и други технологични гиганти в областта на изкуствения интелект, осигурява най-голямо увеличение на стойността. Стойността на ценните книжа на xAI се е повишила със 110% от президентските избори в САЩ на 5 ноември 2024 г. насам.
Неотдавнашните дискусии между xAI и инвеститорите предполагат, че пазарната оценка на стартъпа ще бъде 75 млрд. долара. Данните на Caplight сочат, че при цената на акциите на xAI на вторичните пазари на 10 март пазарната стойност на компанията би могла да бъде 96 млрд. долара, като данните от социалната мрежа X, собственост на Мъск, са изключени от анализа, тъй като активността на платформата на вторичните пазари е „много ограничена“.
В Augment, друга платформа за търговия на вторични пазари, притежателите на акаунти могат да видят, че цената на акциите на SpaceX и xAI се е увеличила повече от два пъти между президентските избори в САЩ и 12 март. Не всички компании на Мъск обаче са толкова успешни. Например акциите на The Boring Company, компания за строителство на тунели, са поевтинели със 7,8% за същия период.
Дори и без вторични пазари Мъск успя да привлече интереса на инвеститорите към социалната мрежа X. След поредица от неуспехи и намаляващи приходи от реклама стана известно, че компанията води преговори за привличане на допълнително финансиране, което ще повиши оценката на платформата до 44 млрд. долара. Това е сумата, която Мъск плати през 2022 г., когато купи компанията, тогава наречена Twitter.
След идването на Доналд Тръмп на власт в САЩ инвеститорите се втурнаха да купуват акции на Tesla, вярвайки, че ролята на Мъск в администрацията на президента ще играе в полза на автомобилния производител. Въпреки това производствените затруднения и отзвукът срещу кампанията на Мъск за съкращаване на работни места чрез Министерството на правителствената ефективност (DOGE) обърнаха тенденцията и доведоха до спад в цената на акциите на Tesla след изборите.
Post Comment