Euroactiv: България заплаши да осъди Газпром за стотици милиони
Българската държавна газова компания „Булгаргаз“ търси обезщетение от руския газов монопол „Газпром Експорт-Импорт“ в размер на повече от 400 млн. евро за внезапното спиране на доставките на природен газ в края на април 2022 г. Това съобщи европейското издание „Euroactiv“.
Газпром спря доставките за България, след като страната отказа да плаща за руския газ в рубли след началото на войната в Украйна. Въпреки че България търси начини да възстанови загубите, сега тя търси обезщетение директно от Газпром.
„Руската компания ще разполага със срок от един месец, за да уреди доброволно иска. Ако не бъде постигнато споразумение, ще бъде заведено арбитражно дело в Париж“, заяви министърът на енергетиката Владимир Малинов в четвъртък, цитиран от изданието. Той отбеляза, че щетите от 400 милиона евро са изчислени след правен и финансов анализ, изготвен от международни правни кантори.
Министърът добави, че предишните български правителства са допуснали „неприемливо“ двугодишно забавяне при предявяването на искове срещу Газпром.
През април 2022 г. Газпром оправда спирането на газа за България, след като страната, заедно с Полша, отказа да плаща за руския газ в рубли, като се позова на тогавашния указ на руския президент Владимир Путин, че газът трябва да се плаща в рубли, въпреки че в договора се споменават щатски долари.
С други думи, и двете страни бяха изправени пред форсмажорни обстоятелства – „Булгаргаз“ не можеше да плаща газ в рубли поради санкциите на ЕС срещу Русия, а „Газпром“ не можеше да приеме плащане в рубли.
Както отбелязва Euroactiv, през 2023 г. България се опита да заеме твърда позиция срещу руската газова политика, заради която плаща едни от най-високите цени за природен газ от много години насам. През октомври страната реши да въведе допълнителен енергиен данък върху руския газ, преминаващ транзитно през България, който да се плаща от Газпром.
Унгария и Сърбия остро възразиха срещу това решение, тъй като това би довело до значително поскъпване на руския газ, влизащ в Централна Европа през България.
През декември българското правителство се отказа от идеята, докато течаха преговори за присъединяване на България към Шенген по въздух и море. Унгария заплаши да наложи вето на присъединяването на България.
През март 2024 г. лидерът на ГЕРБ и бивш министър-председател на България Бойко Борисов призна, че въвеждането на данъка върху газа е било само инструмент за оказване на натиск върху Австрия да вдигне ветото си върху присъединяването на България към Шенгенското пространство.
От 1 януари 2025 г. България ще бъде единственият маршрут за тръбопроводен внос на руски газ през „Турски поток“, тъй като договорите на „Газпром“ с Украйна изтичат.
Post Comment