Французите се чудят Макрон ли са избрали за президент или Зеленски
Объркването и разделенията са от полза само за Путин
Френският държавен глава разкри търканията между съюзниците в НАТО
“Французите избраха Еманюел Макрон за президент на Френската република, те не избраха Володимир Зеленски. И не очакват президентът на Френската република първо да защитава интересите на Украйна или която и да е друга страна, очакват от него да защитава интересите на Франция. Когато става дума за мир и война, нашият президент трябва да помни, че възпирането може да се прилага само за защита на жизненоважните интереси на Франция. Но нека го кажем ясно – жизнените интереси на Франция не са в Украйна.”
Край на цитата, както се казва. Той е от меродавния и консервативен френски всекидневник “Льо Фигаро”, който обяви в заглавие, че французите вече започват да се чудят дали са си избрали за държавен глава Еманюел Макрон или Володимир Зеленски. Защото в понеделник вечерта наемателят на Елисейския дворец бил говорил пред свикания в Париж форум за Украйна досущ като колегата си от Киев. А той напоследък непрекъснато повтарял, че личният състав на украинските въоръжени сили намалявал едва ли не в геометрична прогресия, че те нямали свежи попълнения, а за победата срещу Русия били нужни точно такива, та били те и от чужбина. И изглежда настроен точно на тази вълна или може би подкокоросан от някого, френският президент направи предизвикалата ефекта на истинска информационна бомба изцепка, че май вече било дошло времето НАТО да изпрати войски в Украйна.
Реакцията на другия авторитетен парижки всекидневник – “Льо Монд”, бе някак по-сдържана, като вестникът подчерта в редакционен коментар, че си заслужава “темата” да бъде повдигната и дискутирана, но не само в едно изречение. “Президентът обаче не се е консултирал предварително за анонса си нито с неговите чуждестранни партньори, които бързо се разграничиха от него – подчерта всекидневникът – нито със съюзниците си в управляващото парламентарно мнозинство, хванати веднага в капана на атаките на депутатите от дясната опозиция”.
Но “Льо Монд” обръща внимание на една друга подробност от словото на Макрон, останала сякаш незабелязана както от двайсетината държавни и правителствени ръководители, присъствали на срещата за Украйна в Париж на 26 февруари, така и от международните анализатори. Защото за пръв път френският президент настоя, поиска “поражението на Русия”, а не просто тя “да не спечели войната”, като това е новост в неговата реторика, придобила изведнъж военновременни измерения. И призовавйки държавния глава час по-скоро да изясни позициите си пред французите, “Льо Монд” подчертава, че с изцепките си от понеделник той е предизвикал объркване и разделения от полза само за един лидер – Владимир Путин.
Несъмнено сред всички разграничения и откази на западни лидери, които се противопоставиха на идеята на Еманюел Макрон за изпращане на натовски войници в Украйна, най-силно отекна твърдото “Nein” на германския канцлер Олаф Шолц. В сряда вестниците в Берлин, Бон и Мюнхен направо обявиха пропукване на крепящата Европейския съюз френско-германска ос, заговориха дори за избухването на френско-германски конфликт, описан като “битка на егото” от списание “Шпигел” и “опасна ледникова епоха” от вестник “Билд”. Като много медии покрай Рейн обявиха, че Германия е в паника не само поради разединението на “дуета” Макрон-Шулц на фона на развитието на конфликта в Украйна, но и заради неприкритите обвинения в малодушие на силния човек в Париж към колегата в Берлин. Ами припомнил му бил, че в началото на войната той бил изявил желание да прати в Украйна само каски и спални чували, ама после бил принуден да доставя на поразия снаряди и танкове. В същото време под път и над път Макрон величаел френската армия и унижавал германските въоръжени сили като небоеспособни да защитят родината си, а камо ли Европа, явно забравяйки, че това є е било наложено след края на Втората световна война.
Обикновено не много словоохотлив, канцлерът отговаря на яждането сухо и безкомпромисно: “Това, което беше решено между нас от самото начало, продължава да важи и за в бъдеще: никакви войски на място, никакви войници няма да бъдат изпращани нито от европейските държави, нито от членовете на НАТО”. Вестник “Ди Велт” обаче посочва, че сама по себе си хипотезата за западна военна намеса с войска в Украйна не е табу в Германия. “Идеята е малко смела, но не е грешна”, заявява пред всекидневника дипломатът и бивш президент на Мюнхенската конференция по сигурността Волфганг Ишингер. “В конфликтната ситуация, която преживяваме, принципно е редно да не се изключва нищо – в противен случай ние улесняваме задачата на противника”, добавя Ишингер. “И двамата са безотговорни. Първият, като изпрати признаци на слабост на Путин. Другият заради неговите невнимателни изказвания, които дестабилизират общественото мнение и хвърлят в паника хората”, осъжда Шолц и Макрон пак пред “Ди Велт” депутатът от “Зелените” и съюзник в управляващата коалиция Антон Хофрайтер.
В Италия френският президент пък вече направо е ненавиждан, след като се опита със срещата в Париж да омаловажи ролята на Рим в поредното председателство на групата на най-развитите страни Г-7. Както “Труд news” писа в понеделник, май “опериран” от пословичното кавалерство на французите, Макрон унижи и премиерката в Рим Джорджа Мелони, като не прие поканата є да участва в първата видеоконференция на лидерите от “великолепната седморка”. И тя си му го върна, като прати на форума в Париж третия заместник-министър на външните работи на Италия.
А влиятелният милански всекидневник “Кориере дела сера” написа в четвъртък, че Макрон само парадирал и се пъчел, а на практика нищо съществено не предоставял на Украйна. Като оказаната досега помощ в муниции и бойна техника от Рим на Киев била с близо 100 млн. евро по-голяма от тази на Париж, а германската пък я надвишавала цели десет пъти.
Според западноевропейските медии обаче най-лошото е това, което прозира напоследък в изказванията на известни играчи на световната сцена. И това е, че както стана дума по-горе, Макрон може би е бил подкокоросан за изцепката си от някой друг. Ами веднага след него знамето на общоевропейското участие във войната развя крехката шефка на ЕК Урсула Фон дер Лайен, а вчера открито за намеса на сухопътни войски на НАТО в Украйна, ако тя вземе да губи войната, заговори шефът на Пентагона Лойд Остин. Не значи ли това, че повдигнатият от Макрон проблем не е отдавна на дневен ред във Вашингтон?!
Post Comment