Зарежда се...

КЗП забрани на мобилните оператори да вдигат цените по съществуващи договори

КЗП забрани на мобилните оператори да вдигат цените по съществуващи договори

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Комисията за защита на потребителите сложи забрана върху обявените намерения на два от мобилните оператори в България за вдигане на таксите по вече съществуващи договори на техни абонати. КЗП определя решенията на двата оператора като „нелоялни търговски практики“ и издаде заповед, според която те са задължени да прекратят въвеждането на едностранни промени в договорните отношения, без съгласието на своите потребители.

В рамките на последния месец два от мобилните оператори в България Vivacom и Yettel обявиха едностранно вдигане на цените на своите услуги по съществуващи договори, което предизвика недоволството на голям брой потребители.

В тази връзка с изявление на сайта си от 10 януари Комисията за защита на потребителите издаде забрана за действията на телекомите и разпореди те незабавно да прекратят въвеждането на обявените промени. Председателят на КЗП Мария Филипова определи вдигането на цените и начина, по който те биват въвеждани, като нелоялни търговски практики.

viber image 2025-01-06 12-40-02-588 copy

На двата оператора ще бъдат наложени имуществени санкции за всяко едно от нарушенията – промени в условията на действащи договори без писмено съгласие на потребителите, изпозлването на подвеждащи съобщения във връзка с правната обосновка за обявените промени, както и принудително добавяне на допълнителни услуги към абонаментните планове срещу увеличение на месечните такси.

За всяко от нарушенията Vivacom и Yettel могат да бъдат глобени със сума в размер на до 50 000 лева, а КЗП определя подобно поведение като предпоставка за нарушение на принципите за прозрачност, което може да доведе до сериозна промяна в икономическото поведение на българския потребител.

Yettel

Случайно или не, третият голям оператор в България A1 пусна закачливо съобщение до част от своите потребители, в което обявява, че няма да вдига цените на текущите планове през 2025 г., за да може те да имат „не само качествени услуги, но и спокойствие и сигурност“.

af3366bf-4dcd-419b-84d1-5ad52e5d8ba8

Припомням ви, че в последните години се превърна в редовна практика операторите да повишават цените на плановете си, дори по текущите договори, като досега това се обосноваваше с инфлацията. Тази година обаче Yettel и Vivacom не се позовават на този фактор. 

 

Последвайте нашият Telegram канал! Натиснете тук

Коментари

коментари

Post Comment

You May Have Missed

www.faktibg.com