Найден Тодоров: МС не провери ресорния зам.-министър Илко Ганев за източването на театрите
Инспекторатът на МС не е проверил единствено ресорният зам.-министър Илко Ганев, отговарящ за театрите по аферата за източените над 2 млн. лв. чрез фалшиви артисти. Изненадващо новината бе обявена в четвъртък от министъра на културата Найден Тодоров.
“Когато възникна театралната афера, писах писмо до господин Главчев, че се проверява всичко друго, но не и дейността на ресорния заместник-министър“, разказа Тодоров пред бТВ.
„В доклада липсваше каквото и да било за него (за Ганев – б.а.). Но рано или късно тази проверка ще се случи“, каза Найден Тодоров. А след уточняващ въпрос добави, че вероятно скоро ще стартира проверка.
Тодоров твърди, че неговият заместник – Илко Ганев не е част от екипа му, а заема поста само по решение на министър-председателят.
“Първият път имаше разговор с мен (има се предвид по повод назначението на Ганев). През април – не. Премиерът знае, че не искам да работя с него“, уточни той.
По думите на Тодоров основният проблем между него и Ганев е липсата на комуникация. Оказва се, че министърът и ресорният заместник-министър не общуват помежду си и не си говорят от месеци.
5 млн. лв. трябва да се платят на театрите
Самият министър посочи, че председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев е близък приятел на Илко Ганев. Именно преди ден съюзът на Мутафчиев сигнализира, че театри ще останат на тъмно и студено заради забавени плащания.
Още по темата
В четвъртък Найден Тодоров обяви, че темата е преекспонирана. От думите му стана ясно, че 5 милиона лева има да изплаща на театрите Министерството на културата. По думи на Тодоров разплащането вече е започнало.
“Нямаше откъде да ги вземем. Свърши бюджетът на Министерството на културата. Разплащаме ги сега с бюджета за януари“, обясни в ефира на БТВ Тодоров.
По-рано в четвъртък обещание, че проблемът със забавените плащания към театрите ще бъде решен даде и премиерът Димитър Главчев.
Той се срещна в Министерския съвет с председателя на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев и заяви, че в най-кратки срокове ще бъдат направени необходимите разчети в рамките на бюджета, така че да се осигури нормалната дейност на театрите.
“Спиране на ток преди премиери, спиране на отоплението в салоните, блокирани доставки на материали и реквизит, отказани спедиторски услуги, неизплатени командировъчни разходи, телефонни сметки, разходи за извършени дейности. Хиляди левове неизплатени суми по фактури и договори на хора, които разчитат само на този доход – това са актьори, режисьори, сценографи, композитори, художници, хореографи, драматурзи, сценични работници, осветители, озвучители“. Такава картина обрисуваха вчера от САБ.
Ситуацията в театрите според министъра на културата обаче е “ доста преекспонирана“.
„Не е спирал ток преди премиери. Специално проверихме вчера след писанието. Ако ситуацията е толкова драматична, защо реагират чак сега? Ресорният заместник-министър на културата, който отговаря за театрите е назначен като такъв по желание на шефа на Съюза на артистите – той е неговата дясна ръка. Честно казано, той получава информация за това какво се случва, преди мен. Ако нещо се е случвало, той не го е научил сега, а преди 2-3 месеца“, контрира Тодоров.
Театри и пари
По думите на Тодоров парите за сценичните изкуства винаги не достигат.
“Всяка година има недостиг. През 2023 г. бюджетът за сценичните изкуства беше 155 млн. лева. След големи протести, организирани от САБ, се вдигна на 204 млн. лева – това е драматично увеличение. Разплатените разходи за сценичните изкуства през 2024 г. обаче не са 204 млн., а 267 млн. лева”, обясни той.
Още по темата
По думите на министъра допълнителните пари за сценичните изкуства са дошли с различни постановления и отклоняване на средства от сфери, в които не са успели да похарчат, получените от държавата финанси. Тодоров твърди, че това се случва всяка година.
„В момента финансирането на театрите става според техните приходи – месец за месец. От една страна, така Министерството на културата губи видимост за това какво се случва. От друга страна, самите театри не могат да преценят разходите и приходите“, обясни той.
Тодоров предложи реформа, която предстои да бъде обсъдена в Комисията по култура към МС. Тя предвижда още в началото на годината театрите да знаят с какъв годишен бюджет разполагат.
„Ако те го превишат, министерството ще знае. Няма да има проблеми и с разплащанията“, смята министърът.
400 000 лева, върнати от аферата с театрите
Театрите продължават да връщат пари. Около 1/5 от общо 2-та милиона, за които се твърди, че са източени през фиктивни назначения, са върнати.
Близо 400 хил. лв. от източените над 2 млн. лв. от театрите в Разград и Смолян през фиктивно назначени служители, вече са предадени на прокуратурата. Това съобщи разследващият прокурор по делото Галин Гавраилов пред БНТ.
Последните предадени суми са от 6 януари 2025 г., като един от свидетелите е предал 23 хиляди лв., а друг – 1100 лв. Парите все още са при разследващите като веществено доказателство.
Министърът на културата заяви, че възстановените средства ще се влеят в държавния бюджет.
Прокуратурата да се оправя
Във връзка със служителите на Министерството на културата, които бяха замесени в случая, тече проверка на Софийската градска прокуратура за.
По думите на Тодоров когато започва дисциплинарното производство към двамата служители на министерството, за да бъдат освободени, единият – нещатен служител – прекратява командировката си и се връща в министерството, от което е дошъл, а другият е назначен в АПИ.
Дисциплинарното производство е прекратено и всичко е в ръцете на прокуратурата.



Post Comment