Зарежда се...

Сирийците скоро с умиление ще си спомнят за Асад

Сирийците скоро с умиление ще си спомнят за Асад

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Ислямското право ще вземе превес над сравнително модерния начин на живот

На неолибералния политически елит му предстои да си затваря очите за всичко в страната

Ако не беше трагично, щеше да е комично! Единствено по този начин може накратко да коментираме това, че германският външен министър Аналена Бербок, която беше на посещение в Дамаск, първо – не беше поздравена чрез ръкуване на летището в сирийската столица, второ – беше ретуширана на снимки, публикувани в социалните мрежи от медии, близки до новите управници на Сирия. Образът на Бербок беше толкова замъглен, че абсолютно никой няма как да предположи, че това е тя, ако не знае. Същата участ сполетя и двете преводачки, придружаващи министърката. Не е трудно да си направим изводите – пределно ясно е, че наследилите Асад, имат сериозни проблеми с жените, по-точно – с техните права. Всъщност нищо неочаквано.

Аналена посети Дамаск на 3 януари заедно с френския си колега Жан-Ноел Баро, като освен на летището, по-късно, лидерът на дошлите на власт в Дамаск въоръжени групировки Ахмед аш Шараа също не се ръкостиска с нея. Освен като огромно унижение – както лично за нея, така и за Германия, а още повече за всички жени, това пределно ясно показа, че декларираните (поне на думи) намерения и успокоения, които побързаха да отправят след вземането на властта от ислямистите западни медии и анализатори, са абсолютно неверни.

Самата Бербок, вместо категорично да декларира несъгласието си, също се „ретушира“ – на думи – като заяви, че и било ясно, че нямало да има ръкостискане, а видите ли, френският външен министър също не протегнал ръце. Но с него се ръкуваха, което Бербок отлично видя.

Мохамед ал-Джолани, който е новият сирийски лидер, съвсем доскоро беше едни от най-търсените терористи, за главата му беше обявена огромна награда от САЩ, и макар че вече гради нов имидж, е видно, че културата, порядките и религията си (доколкото Джолани винаги е изповядвал най-крайните форми на исляма) не можеш да смениш. Видно – и не иска. Опитите на думи да се дистанцира от от връзките си с Ал-Кайда, както и да смекчи действията на Хаят Тахрир аш Шам (за пръв път групировката се появява под името Джабхат ан-Нусра или Фронт Нусра, известна като сирийския клон на Ал Кайда), явно бяха кратки и крайно неискрени.

А и надали някой разумен човек е очаквал, че групировка, чиито членове са предимно салафити (радикално разклонение на сунитите) биха могли да се събудят като светски, макар и авторитарни управници. Надали можем да мислим и за чак толкова глупави световните лидери, които след свалянето на Асад, демонстрираха желание да работят с новия сирийски лидер. Това, че беше изваден моментално от някои списъци за издирвани, демонстрира по-скоро цинизма и лицемерието на всички тези властници, които години наред обвиняваха авторитарния, но светски Асад в какви ли не престъпления срещу народа му, на на секундата прегърната новите реалности, а именно, че начело на Сирия застава фундаменталист, терорист и ислямист.

Още повече, че една от отдавна обявените цели на Хаят Тахрир аш Шам беше създаването на държава в държавата Сирия, която да се управлява на принципа на Шериата (право, основано на исляма). Е, в момента, с настъпилите крайно неочаквани (макар и дългогодишно планирани и подготвяни от Турция предимно) промени в страната, амбициите на групировката, в частност – на Джолани, се осъществиха доста лесно и включително с подкрепата и одобрението на някои западни страни.

Колко обаче новите властимащи ще се опитат да се придържат към светския начин на живот, който макар и под управлението на авторитарен лидер като Башар Асад, съществуваше толкова години, е спорно. По-скоро, с оглед на някои скорошни назначения на ключови позиции в ръководството на държавата, отговорът е, че ислямизмът, ислямското право, определено ще вземат превес над сравнително модерния начин на живот, над толерантността – към различните малцинствени групи, която съществуваше доскоро в страната.

Тези дни дойде новината, че радикален ислямист от групировката на Джолани – Шади ал-Уаиси – е назначен за министър на правосъдието. Появиха се и клипове, в които се вижда как преди време той е чел присъди при екзекуции в Идлиб. И по-точно, присъди срещу две жени, обвинени в „разврат и проституция“ през 2015 г. и застреляни в главите за назидание. Всичко това – публично, на площада, пред хиляди негови и на Джолани радикални съратници.

Някои медии вече са се свързали с новото сирийско правителство, като анонимен високопоставен служител е потвърдил, че мъжът във видеоклиповете е Уайси, който по това време е бил съдия – с цялата условност на думата, която може да си представим в тази ситуация – в 21 век да четеш смъртни присъди срещу беззащитни жени, защото са изневерили (дори и това не е сигурно) на мъжете си. Представител на сирийското правителство е обяснил, че проблем нямало, защото: „Съдържанието на представеното ни видео документира прилагането на закона в конкретно време и място, където процедурите са извършени в съответствие с действащите по това време закони“.

Вероятността Уайси да бъде отстранен, както вече призовават мнозина сирийци, е почти нулева, съдейки и по лаконичното обяснение, дадено по-горе. Съвсем резонно възниква въпросът – ако това е новият министър на толкова ключов пост, по какъв ли начин и какво ли правосъдие ще раздава.

Както и отказът за ръкуване с жена, така и изборът на друг ислямист за министър, показва, че новите управляващи вероятно ще са всичко друго, но не и светски, не и прогресивни. Не по-малко позорно обаче е и мълчанието на немските медии, малцина от които в първите часове си позволиха да коментират срама, на който е била подложена Бербок при посещението си в Сирия. Последвалите отзиви – в голяма степен – бяха доста обрани, а на места обяснението, което явно целеше да оправдае историята с цензурираните снимки беше, че те били публикувани не от официалната сирийска новинарска агенция, а от близки до Джолани медии. Не по врат, а по шия!

Призивите към новите сирийски управници да демонстрират умереност са пълни алабализми, които биха били взети на сериозно само от някой идиот. По-точно, само някой пълен идиот би повярвал, че това ще се случи. И ако в последните десетилетия имаше редица сигнали за противници на режима на Асад, хвърлени в затворите без съд и присъда, в следващите години ще е чудо, ако не станем свидетели на публични екзекуции на оспорващи крайните ислямски порядки, които както по всичко личи – скоро ще се на почит в Сирия.

Предстоят интересни месеци, в които ще сме свидетели на неподозирани мащаби на демонстрация на крайно лицемерие от страна на неолибералния политически елит, властващ по света (предимно в Европа), на който му предстои да си затваря очите за всичко, на което ще бъдат подложени малцинствените групи в страната, жените, несъгласните с управлението на Джолани. И за разлика от Башар Асад, който наистина поддържаше успешно Сирия като мултикултурна страна, в която макар и с преобладаващо мюсюлманско население, християните живееха спокойно и имаха възможност да почитат религията и празниците си, новият ислямистки лидер още отсега дава ясни индикации, че няма да толерира светския начин на живот.

Последвайте нашият Telegram канал! Натиснете тук

Коментари

коментари

Post Comment

You May Have Missed

www.faktibg.com