Зарежда се

SpaceX подписва сделка за изстрелване на частна космическа станция

SpaceX подписва сделка за изстрелване на частна космическа станция

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

SpaceX се обедини със стартиращата компания Voyager Space и Airbus, за да достави в орбита частна космическа станция, наречена Starlab, с помощта на една ракета Starship.

Това е амбициозен план и компаниите все още не са обявили планирана дата за стартиране. Въпреки това Starlab Space твърди, че е уверена в пускането на своята станция в експлоатация преди 2030 г. Това е годината, в която НАСА планира да изведе Международната космическа станция от експлоатация.

Новината идва, след като Voyager Space и Airbus обявиха съвместното начинание Starlab на 9 януари. Сега, с подкрепата на частната космическа компания на Илон Мъск, инициативата има лесен вариант за изстрелване в орбита.

Историята на успеха и надеждността на SpaceX накара нашия екип да избере Starship, за да изстреля Starlab“, каза главният изпълнителен директор на Voyager Space Дилън Тейлър в прессъобщение. “SpaceX е несравним лидер за изстрелвания с висок каданс и ние сме горди, че Starlab ще бъде изстрелян в орбита с един полет от Starship.”

Starlab има за цел да продължи оттам, откъдето спря МКС, предоставяйки “глобална клиентска база от космически агенции, изследователи и компании и продължително човешко присъствие в [ниска околоземна орбита]“, според изявлението.

Цялото начинание обаче разчита изцяло на гигантската стартова платформа Starship на SpaceX. Както посочва SpaceNews, благодарение на значителния си размер, ракетата може да изстреля цялата станция на един път.

Starship на SpaceX имаше два неуспешни старта, като се очаква през 2024 година да се извършат 2 или 3 теста. Проблемите с ракетата доведоха и до забавяне на плановете на НАСА да покори Луната. Въпреки това космическата агенция, а и инвеститорите имат доверие в проекта. С височина от 120 метра Starship вече е най-голямата и висока ракета, правена някога. Докато първата степен има цели 33 ракетни двигателя, втората разполага с 6.

Източници: nixanbal.com, it.dir.bg

Последвайте нашият Telegram канал! Натиснете тук

Коментари

коментари

Post Comment

www.faktibg.com