Зарежда се...

4 военни самолетa на САЩ излетяха от София, 10 остават

4 военни самолетa на САЩ излетяха от София, 10 остават

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Четири самолета  Boeing KC-135 Stratotanker отлетяха от летище „Васил Левски“ в София за американската база Милденхол във Великобритания. Военните самолети на Военно-въздушните сили на САЩ излетяха през кратки интервали помежду си, показват данни от сайтa за следене на полети FlightRadar24.

Базирани на гражданското ни летище остават още десет „летящи цистерни“ на ВВС на САЩ, както са известни Boeing KC-135 Stratotanker, тъй като се използват за презареждане на бойни самолети във въздуха. Те имат още пет дни да напуснат страната ни.

САЩ са поискали да останат на българска територия още един месец, до 31 юли, но след анализ на ситуацията е взето решение престоят им да бъде удължен само до 30 юни,  отговори преди дни в парламента министърът на отбраната Димитър Стоянов на въпрос на депутата от „Възраждане“ Ивелин Първанов за срока за оставане на самолетите на ВВС на САЩ и дали няма да бъдат преместени.

Българското правителство е предоставило едномесечен допълнителен срок на американската страна, за да организира преместването на самолетите и съпътстващото ги оборудване до края на настоящия месец.

Българските власти са предложили да САЩ да преместят самолетите си в авиобазите в Безмер и Граф Игнатиево, но американците са отказали, тъй като двете летища нямат изградена инфраструктура и капацитет да зареждат толкова много гориво.

„Направихме анализ дали могат да бъдат преместени там, но само в София има необходимото място, предлагащо изискванията за прием на такъв самолет с тежест 100 хил. литра. Затова са в София – може да бъде осигурен нужният за тях заряд“, каза министърът.

Според експерти американските Stratotanker KC-135R се нуждаят от 2700 метра за излитане, което се покрива само от пистите в София (3600 метра) и Бургас (3200 метра). Също и само те имат инфраструктура да зареждат големи количества гориво.

Още по темата: САЩ отказват да премахнат визите за българи

Материалът 4 военни самолетa на САЩ излетяха от София, 10 остават е публикуван за пръв път на ФактиБГ.

Последвайте нашият Telegram канал! Натиснете тук

Коментари

коментари

Post Comment

You May Have Missed

www.faktibg.com