Зарежда се...

България и Русия почетоха героите от Руско-турската война / СНИМКИ

България и Русия почетоха героите от Руско-турската война / СНИМКИ

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

На 148-ата годишнина от освобождението на България от османско иго в резултат на Руско-турската война от 1877-1878 г. беше проведена церемония по полагане на цветя до Паметника на Свободата на връх Шипка. Събитието беше организирано от Посолството на Русия в България, като част от дългогодишната традиция на изкачване на върха по случай подписването на Санстефанския договор.

Посланикът на Русия в България, Е.В. Митрофанова, се обърна към събралите се и подчерта важността на паметта за героите, дали живота си за освобождението на България:

„Днес се изкачихме на връх Шипка, за да отдадем почит на героите, дали живота си за освобождението на България – войниците от Руската императорска армия и българските опълченци, както и на всички, които са помагали на войските по време на продължилото месеци стоене на връх Шипка. Въпреки всички опити за пренаписване на историята, връх Шипка е бил и остава люлка на българската държавност и този факт не може да бъде заличен“.

Посланикът също така изрази благодарност към всички, които ценят общата памет и се грижат за запазването на монументите и наследството от Руско-турската война. „Нека има мир на тази земя“, добави тя.

На церемонията присъстваха служители на Посолството на Русия, Търговското представителство и Руския дом в София, дипломати от Република Беларус, представители на дружестена общественост и руски сънародници.

Изкачването на връх Шипка е част от традицията на Посолството, символизираща признателност към подвига на предците и вярност към историческата истина. През последните години церемонията се провежда в навечерието на българския национален празник, поради липсата на покани за официални тържества.

Евроком

Последвайте нашият Telegram канал! Натиснете тук

Коментари

коментари

Post Comment

You May Have Missed

www.faktibg.com