Зарежда се...

Без бензин може да останем от март – България

Без бензин може да останем от март – България

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

От месец март можем да останем без бензин, алармира пред депутатите от бюджетната комисия към парламента Светослав Бенчев, председател на Българската петролна и газова асоциация. „Въпросът стои от година и половина, но ако не бъде решен скоро, не знаем как ще доставяме бензин. Проблемът е, че от средата на февруари няма да може да бъдат добавяни етери в бензина като биогориво, защото етерът няма да се счита за биодобавка. Ако доставчиците на горива слагат етери като биогориво, ще бъдат глобявани с 20 хил. лв., а ако въобще не слагат биодобавки глобата е 50 хил. лв.“, посочи Бенчев. Затова от браншовата асоциация настояват етерите да бъдат включени като възможна биодобавка към бензина.

Междувременно енергийният министър Владимир Малинов коментира на брифинг пред медиите, че са запознати с този проблем. Той посочи, че относно съдържанието на т.нар. биоетери в микса на горивата има подготвен Закон за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници и имат готовност още в рамките на следващата седмица да го подложат на обществено обсъждане и оценка на въздействието, като след това да го внесат като законодателна промяна от името на правителството.

„Готови сме, знаем проблема и работим по него. Надяваме се в парламента да припознаят също проблема“, допълни Малинов.

„Нашето предложение е на база на анализ, който е така направен, че да защити българските потребители и се надяваме, че народните представители ще работят заедно с нас“, каза още енергийният министър.

Последвайте нашият Telegram канал! Натиснете тук

Коментари

коментари

Post Comment

You May Have Missed

www.faktibg.com