Безотговорен народ иска мантинели да го спасяват от собствената му простотия
Трети ден слушам и мигам на парцали. Не проумявам, потресено не разбирам. Няма за какво друго да негодуват българите след поредната трагедия на пътя, ами погнаха мантинелите. Сайт да отвориш, телевизор да пуснеш, дискусия да прочетеш – мантинелите, та мантинелите – не ставали, убивали, трябвало да са бетонни. Щях да подмина този отзвук на трагедията от „Тракия“, ако умът български бе родил и нещо друго. Но не – никаква друга връзка, никакъв друг извод – при бетонни мантинели децата щели да са живи, обаче крадливата мафия ги направила метални. Патосът го зададе вътрешният министър Демерджиев, него го разбирам – маневра вниманието да се насочи към строителите на магистрали. Разбирам и търсачите на трафик в интернет – без популизъм не могат.
Обаче хилядите други втрещено не разбирам. По-точно – вдявам нивото им, но не мога да се примиря.
Това ниво прави истерията не само престъпно безполезна, но и унизително глупава. Не е ли елементарно да се съобрази, че ако преградите са бетонни и автомобил се блъсне в тях с 200, или пък е с огромен тонаж, той ще се обърне в своето платно, намачквайки съседни коли; ще го връхлетят автомобили от собствената посока (дори не разглеждам въпроса може ли бетонът да спре огромен тонаж). Тогава ще се иска метални мантинели обратно ли? Затова ли е целият ви вой, господа безполезни идиоти, това ли е борбата, това ли ви роди акълът – хора да измират не в отсрещното платно, ами в същото на катастрофиралия автомобил?! Или вярвате въобще в наличието на чудодейни мантинели?! При хиляди джигити и милиони други човешки простотии на пътя, народът, дето е много умен и иска да живее, пледира за мантинели, които да му гарантират живота – красота! Аз знам защо е такава дискусията – защото конкретният камион помля прегражденията. Ако сърна бе излязла на пътя, патосът щеше да е за сърните. Като в детската градина – покажеш пръст на децата, за пръст си говорят; ако учителят се изплези, и те ще се изплезят – елементарност, първичност, простота.
Но при големи хора е простотия. Големите прости хора не схващат, че мантинелите са им последният проблем във войната по пътищата.
След малко по телевизията дават не мантинели, ами фалшива дузпа на световното – патосът вече е съдията педе.ас. Пълна лумпенщина, отдавна среда!
Но щукването за мантинелите не е само простотия. То е свързано с народопсихологията, а и с основните причини за трагедиите. При цялата корумпираност на магистралите, краденето на ГЕРБ, в полицията, слабата държава, най-първата причина за катастрофите е същият този много възмутен народец, човечецът. Точно той кара с 200 или поне се мъчи да излъже радара, купува „количка звяр“ на себе си или тийнейджъра, плаща за книжка, кара с една ръка, побеснява животински изпреварен, дава ключовете на „малкия“ („ще се оправи, няма проблем“), купува му веднага кола („ама не може да не кара, голям е вече“), слага бебе на предната седалка, сяда зад волана друсан и/или пиян, включва „щракалка“, вместо колан, фучи с тротинетка. И т.н., и т.н. А стане ли беля – мафията и полицията са виновни. Този човечец откровено и чисто по човешки не разбира, че колкото дупки и криви мантинели да има на пътя, те са вторична причина за катастрофите – най-първата са ти с колко караш, как, наспал ли си се, държиш ли телефон с кормилото… Всичко това не означава, че не страдат невинни хора (както при катастрофата с „калашниците“), че не се краде от магистрали… Означава, че да подминаваш собствената си отговорност при непрекъснатата лична разпасаност е малоумно, грозно и вредно – ти допринасяш за трагедиите.
Точно в този момент някой средностатистически шофьор, изгледал ужаса от „Тракия“ или поредния подобен, или пък довършвайки с псувни тази статия, сяда зад волана с твърдото убеждение „че така наистина не може да продължава, трябват мерки!“. И малко уплах може би има в него. Но само след миг същият той завива с една ръка, намествайки жабката…
Това е точно тази народопсихология, неподправено възмутена, изплашена, която лично върши нещата, от които се плаши и възмущава – също така неподправено.
В основата е не само „На мен лошото няма да ми се случи“. Ами и това, че тази психология добре знае какво трябва да се прави и мисли, какво не бива – обаче държи друг да ѝ заповяда същото; не се сеща, че трябва и може сама. Абсолютно е убедена, че тоя другият – „началството“, трябва да разпореди собствената му свобода, и да го понабие, ако трябва; самата тя не е отговорна за нищо – при успех му целува ръка, при провал хвърля вината. Това е като да правиш тройно изпреварване и да настояваш Бойко и Румен да забранят тройните изпреварвания – и да са виновни, като стане катастрофа – всекидневна трагикомедия, в която нямаш шанс да схванеш глупостта и нейния принос в трагедиите, понеже си глупав.
Така и с мантинелите – старите началници измислили лоши, от новите се очаква да направят добри. Ние ще си караме разпасани.
И, ако хлътнем в дупка, то няма да е защото не сме я забелязали, ами защото ГЕРБ направили асфалта с дупка.
Според мен не удобството да си безотговорен поддържа безотговорността. А тъпотата – не се проумява чисто човешки, че си отговорен. Нямам илюзии, че тази статия ще се разбере. Едни ще ме обвинят, че защитавам ГЕРБ и корумпираните им магистрали. Други – че браня ПБ. Трети ще извадят пергела да пресметнат как при бетонна преграда децата щели да оцелеят. Четвърти ще питат ИИ прав ли съм. Последните ще ме накарат да погледна бетонните прегради в Швейцария. Нищо друго няма потвърдят тия възражения, освен същото – несхващане, глупост.
Има ли изход? Според мен истината е проста – няма. Щеше да има при тоталитаризъм. Българската психология разбира единствено от пръчка.
Понеже е демокрация, а демокрацията все някак следва да стъпва върху лична отговорност, надежда няма – българинът не живее с лична отговорност.
Така ще е по пътищата!
Все пак може да се направи експеримент. Нека стане някой и предложи: вдигане драстично възрастта за книжка, да не се дава на пишлемета; висок данък при внос на автомобили, при покупка, още повече при втора и трета; намаляване на допустимите скорости… Хайде на бас, че същият този омерзен, изплашен и много милеещ за пътната безопасност българин ще излезе на протест, партии ще го подкрепят, а медиите – него и партиите. Ще е така не само защото тъпотията и лицемерието са огромни, а защото цялата тази народопсихология, на всички ни, много обича да джитка с автомобил, да бръмчи, да ѝ е кеф.
Кефът за нея е свещен!



Post Comment