Зарежда се

ChatGPT предрече 8 пътя към Третата световна война – Технологии

ChatGPT предрече 8 пътя към Третата световна война – Технологии

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Войните в Украйна и в Газа, както и нарастващото напрежение около Китай и Северна Корея често са описвани като спорове за територия в същността си, посочва чатботът. Ако продължат да ескалират, те могат да предизвикат глобален конфликт. До такъв например могат да доведат претенциите на Китай спрямо Тайван, ако Пекин започне пълномащабна операция за присъединяването на острова. Страховете са, че Тайван е ключова точка за възпламеняване между Китай и САЩ и потенциална инвазия би накарала Вашингтон да се намеси и да влезе във война с азиатския тигър, която ще доведе до опустошителни последици.

Национализъм и популизъм

Според изкуствения интелект възходът на популистки лидери, които водят агресивна външна политика може да доведе до нарастване на напрежението и нарушаване на мирната комуникация. Национализмът поражда големите коалиции на  XX век и играе голяма роля в избухването на Първата световна война, припомня умната машина. В момента Америка като суперсила се чувства застрашена от нарастването на военната, икономическата и технологичната мощ на Китай, който може да се превърне в следващия световен играч номер 1. Враждебните отношения между двата могъщи полюса може да въвлекат планетата в кървава битка. Не по-малко опасно е противодействието между Русия и държавите от НАТО. Оформят се две големи противостоящи сили – от една страна, САЩ и Европа, а от друга, Китай, Русия, Северна Корея. 

Според чатбота популистките лидери могат да съсипят действащите международни институции и да отслабят силно механизмите за намиране на дипломатически решения и за сътрудничество. Това ще доведе до липса на ефективна комуникация и нарастване на възможността за недоразумения и конфликти.

Провалена дипломация

Нарастващите провали на дипломатическите усилия за решаването на международните конфликти подкопава доверието между нациите и създава враждебна среда. За пример е дадено решението на Владимир Путин да нахлуе в Украйна, въпреки дипломатическите усилия на Запада то да бъде спряно. Военният отговор на Израел на нападението на „Хамас” от 7 октомври ескалира, независимо от желанието на международните играчи ситуацията да бъде разрешена на масата на преговорите. Нарастващото безсилие на дипломацията крие огромни рискове, убеден е изкуственият интелект.

Развитие на високотехнологични оръжия

Надпреварата във въоръжаването, която използва възможностите на новите технологии като изкуствения интелект, автономните оръжия и др. водят до ново съперничество между най-големите държави. През  XX  век ядрените оръжия доведоха до студената война между САЩ и СССР, а апокалиптичният конфликт между двете суперсили бе избегнат на косъм. ChatGPT е на мнение, че опасенията за евентуално изоставане в технологичната сфера може да накарат държавите да се нападат една друга от страх.

Проксивойни

Текущите регионални конфликти, в които големите сили участват като спонсори, могат да се превърнат в трансгранични войни, предизвиквайки все повече нации да се включат. Според изкуствения интелект заинтересованите страни биха могли да използват проксигрупи, за да предизвикат големи военни огнища. От началото на войната Израел-„Хамас” Иран подпомага активно своите проксисъюзници като „Хизбула” и хутите, за да създаде по-мащабен конфликт в Близкия изток. Това принуди големи световни сили като Обединеното кралство и САЩ да реагират с военни действия, увеличавайки страховете, че регионалната ситуация може да се превърне в тотална война.

Недостиг на ресурси

Надпреварата за изчерпващите се основни ресурси на планетата като водата, петрола или редките минерали също може да е потенциално взривоопасна. Според изкуствения интелект конфликти за ресурсите възникват, когато различни нации спорят на кого принадлежат те, как да бъдат защитени и как да бъдат използвани. Доклад на Програмата на ООН за околната среда посочва, че 40% от междудържавните конфликти през последните 60 г. са имали връзка с природните богатства. Според компютърния пророк това може да се случи и в близкото бъдеще.

Икономически кризи

Тежките глобални икономически кризи създават нестабилност и социални бунтове, така че са способни да предизвикат конфликти между държавите, които бранят интересите си. Чатботът твърди, че продължителните икономически кризи в епохата на глобализацията са достатъчно съществена причина за избухване на военни операции. Според Световния икономически форум следващата голяма финансова криза, която би довела до глобална рецесия, има потенциала да предизвика трета световна война.

Киберзаплахи

Електронният мозък смята, че ескалиращите кибератаки могат да доведат до широко разпространено недоверие и отмъщение сред нациите, водейки до пълномащабна война. В моменти като тези, когато генеративният изкуствен интелект може лесно да се използва за създаване на широко разпространена пропаганда, кибервойната остава една от най-големите заплахи за световния мир. Нациите, ангажирани в продължаващи конфликти, биха могли да разгърнат интензивна пропаганда срещу съперничещата държава и биха могли сериозно да ескалират ситуацията, което ще привлече други съюзнически нации и да се стигне до глобална война.

Източник: inews.bg

Последвайте нашият Telegram канал! Натиснете тук

Коментари

коментари

Post Comment

You May Have Missed

www.faktibg.com