Държавата влиза в ролята си, олигархията се разбягва
Няма да събарят незаконното строителство на магистрала „Хемус“
Строят обход на Кресна
Няма да събаряме незаконното строителство, което е установено безспорно на участък 4 от автомагистрала “Хемус”, каза министърът на регионалното развитие арх. Иван Шишков. “Държавата не може да си позволи да събори незаконно строителство в такъв мащаб. Затова ще предложим текстове за търпимост на инженерна инфраструктура, изградена от държавата и общините, след проверка дали отговаря на нормите”, допълни той.
Министърът подчерта, че изричен текст ще регламентира краен срок на строежите до днешна дата. “Като общество имаме интерес да запазим това, което е направено”, каза министърът.
“В нашия мандат “Хемус” ще бъде завършена до Велико Търново. Ще бъде изграден и лот 9”, коментира още регионалният министър. И напомни, че за останалите участъци – 7 и 8, се налага препроектиране, защото липсват от картата. “Там има голяма отворена дупка, която ние ще запълним, изготвяйки необходимите проекти, които три години никой не намери време да направи. Едва ли обаче тези два лота ще могат да се проектират и построят в следващите 4 години”, каза министър Шишков и посочи, че ако имаше проекти, щеше да е ясно какъв е срокът за завършване на цялата “Хемус”.
“Имаме да проектираме над 800 км магистрали. Нашата цел е да изготвим проекти за всички необходими магистрали, част от които ще се строят на концесия, а започнатите ще направим с пари от бюджета”, коментира още арх. Шишков.
“Незаконното строителство в “Баба Алино” е резултат от смесването на местната и националната олигархия. Няма как това мащабно строителство да се случи само от уреждачите във Варна”, каза още министърът. И посочи, че са замесени институции като Община Варна, която одобрява и контролира строителството, и държавни регионални структури.
“Това е връзката на националната и местната олигархия – така е функционирала държавата. Разпадът на тази олигархия започна под натиска, че държавата се връща. Интересно е за всички инвеститорът да каже с кого е говорил и кой му е казал, че това може да стане по този начин – нарушението на закона е гарантирано от някого. Някой е чувствал, че е над законите. Знам, че хората очакват да има справедливост и да има осъдени, но това ще стане, след като се приеме съдебна реформа и нов Висш съдебен съвет”, посочи арх. Шишков.
По отношение на тапите към Гърция и проблема със светофара в Кресна регионалният министър посочи, че се дължи на това, че в годините назад няма магистрала и проходимост. “Обмислят се мерки като промяна на интервала на светофара за пропускане на пешеходци, ще се сложат полицаи за регулиране на трафика. Каквото и да направим обаче, не можем да увеличим пропускливостта на пътя”, посочи той.
И припомни, че в рамките на предишните служебни кабинети като регионален министър е дал възможността да се строи обхода на Кресна. Министърът информира, че в рамките на година и половина ще бъде построен обходът на Кресна. Той също няма да реши кардинално проблема с трафика, но значително ще го облекчи.



Post Comment