Комисията за защита на потребителите забрани на мобилните оператори да вдигат цените
Завишаването на цените от мобилните оператори без съгласието на клиентите е нелоялна търговска практика и се забранява със заповед на председателя на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Мария Филипова, съобщиха от Комисията.
След извършени проверки е установено, че два от мобилните оператори са променили условията на действащи договори, включително увеличаване на месечните такси, без да са постигнали писмено споразумение с потребителите.
Сега всички оператори, нарушили закона, са задължени незабавно да прекратят прилагането на едностранните промени в договорите.
Комисията за защита на потребителите ще наложи съответните имуществени санкции на операторите. Предвидената в закона санкция е в размер до 50 000 лева за всяка прилагана нелоялна търговска практика.
От КЗП съобщиха, че абонатите имат право да прекратят договора си без допълнителни разходи. Повод за издадената заповед е решението на два от мобилните оператори да вдигнат цените през новата година.
„Йеттел България“ увеличи цените от 5 януари, като месечните такси за мобилна услуга се увеличават с 2 или 3 лева в зависимост от тарифния план. „Виваком“ също съобщи, че увеличава месечния абонамент с 2 лв. с ДДС за интернет услуги от февруари. Клиентите на компанията могат да прекратят договорите си без санкции до 7 февруари включително.
Още по темата: КЗП забрани на мобилните оператори да налагат други неустойки при предсрочно прекратяване на договора
Материалът Комисията за защита на потребителите забрани на мобилните оператори да вдигат цените е публикуван за пръв път на ФактиБГ.



Post Comment