Корупция в ДАИ, корупция при техническите прегледи, безотговорност на превозвачите, които иначе са много шумни в отстояване на правата си
Отново камион пука гума на магистрала, къса мантинелата и навлиза в насрещното движение. И отново по телевизорите разни случайници от НПО започват да дават акъл за законодателни промени, за по-здрави мантинели, даже за бетонни прегради. А истината е много проста. Корупция.
Корупция в ДАИ, корупция при техническите прегледи, безотговорност на превозвачите, които иначе са много шумни в отстояване на правата си.
При такива катастрофи най-лесното е да се задържи в ареста шофьорът на камиона.
Как се пука гума на магистрала! И какво да направи този шофьор?
Той е най-малко виновният, освен когато кара с превишена скорост. Гумата се пука, защото е износена до краен предел. Една гума на камион струва скъпо. Дори бюджетен клас. А гумите са много при тировете. Проблемът е, че се пукат предни гуми. А те струват над 500 евро. Тогава при „икономия“ се губи управлението и камионът става неуправляем.
Превозвачите си спестяват тези пари и допускат камионите си на пътя с абсолютно износени гуми.
ДАЙ стои на пътя и отдавна не се е чуло да проверяват за износването на гумите. Причината може да е само една. Подкуп.
При техническите прегледи, които се правят на 6 месеца, ако са минали повече от 10 г. от първоначалната регистрация, такъв камион не може да мине.
Ако няма подкуп.
Можем да си търсим причините в строителство на магистрали, в слаби мантинели, в каквото си поискаме.
Основната причина е КОРУПЦИЯ. И шофьорът е последното звено сред виновниците. В горещите месеци износените гуми не издържат. Да не говорим за другите последици, като спирачен път или гонене на бройка курсове от шофьорите.
Ако има държава, първо трябва да спре камионите с износените гуми. И да започне с търсене на наказателна отговорност първо от собствениците, после от безделниците в ДАИ и в пунктовете за технически прегледи.
Ако има държава.
Богомил Бонев



Post Comment