Зарежда се...

Край! Няма да плащам повече за посредственост! Бясна съм не на високите цени, а на липсата на отношение

Край! Няма да плащам повече за посредственост! Бясна съм не на високите цени, а на липсата на отношение

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Край!!! Тотално приключих с това да давам пари за посредственост. Посредствено обслужване, посредствена храна, посредствена чистота, посредствено отношение и онова особено преживяване, в което някой е сложил висока цена, но е забравил да сложи качество, грижа и елементарно уважение към клиента.

Не съм приключила със скъпото. Приключих със скъпото, което не си заслужава.

Всички в момента говорят за цените по морето, затова реших и аз да се включа с едно дълбоко икономическо изследване, направено на терен, с висока степен на научна достоверност и лека доза шок в погледа.

Та.

Шопска салата на Арапя, 10 евро.

Кафе и вода, 6 евро.

И всичко това на едни барбарони, които аз преди няколко години гледах със съчувствие и си мислех, че всеки момент ще бъдат изнесени с линейка от плажа. Обаче не. Оказа се, че барбароните не само са живи, ами са влезли в еврозоната преди всички нас.

Стоиш си там, леко залепнал от жегата, гледаш морето, гледаш сметката, гледаш плажа с мазут и си казваш, че явно това е новият премиум пакет на южното Черноморие. Плащаш като за преживяване, получаваш шопска, вода, кафе и усещане, че си част от някаква държавна тайна, защото за мазута по южното Черноморие никой не говори. Това явно вече е информация от значение за националната сигурност.

Само че въпросът не е в цената сама по себе си.

Въпросът е как се чувстваш, когато платиш тази цена.

Защото после отидохме в едно определено място в Лозенец. Пак не беше евтино. Пак си вадиш картата с лека вътрешна молитва. Но мястото е чисто, приятно, хората са усмихнати, обслужването е нормално и някак не усещаш, че си попаднал в социален експеримент на тема „колко може да издържи българският турист, преди да започне да си носи домати от вкъщи“.

Светлин поръча рибена супа и още преди да дойде, започна леко да драматизира как била 15 евро.

Аз вече бях готова да проведа кратък семеен финансов съвет и да обсъдим дали не е време рибената супа да се третира като инвестиционен актив.

Само че дойде супата.

И това не беше супа.

Това беше половин казан чорба с всевъзможни морски неща вътре, с вкус, с аромат, с идея, с отношение и с достатъчно съдържание, за да нахрани поне един гладен мъж, една любопитна жена и още двама случайни минувачи.

И Светлин започна:

„Опитай.“

„Не, наистина, опитай.“

„Трябва да го опиташ, много е вкусно.“

„Ама пробвай де.“

И в този момент разбираш нещо много просто.

Хората не се ядосват само на високите цени.

Ядосват се, когато високата цена не е подкрепена от преживяване, чистота, отношение, вкус, грижа или поне минимално усещане, че някой е помислил за теб като за клиент, а не като за ходещ портфейл с джапанки.

Може една супа да струва 15 евро и да си кажеш: „Окей, заслужаваше си.“

И може едно кафе с вода да струва 6 евро и да се чувстваш така, сякаш си участвал в малка, но болезнена финансова измама с морски изглед.

Понеже ежедневно работя с бизнеси, собственици и екипи, имам една малка мечта: повече хора да спрат да гледат на клиента като на „ден година храни“ и „дай сега да му вземем парите, че да си купим новото Porsche“, а да започнат да гледат на бизнеса като на създаване на истинска стойност. Да, някои вече го правят и точно при тях цената се усеща различно. Защото когато има стандарт, отношение, качество и мисъл за клиента, човек не усеща, че са му взели парите. Усеща, че е получил нещо срещу тях.

Та не, проблемът не е само в цените.

Проблемът е в разликата между „скъпо, но хубаво“ и „скъпо, ама защо точно“.

P.S. Някой да не се обърка. Снимката е от Лозенец. От Арапя нищо не ме привлече да снимам, освен петната от мазут по децата, да пратя снимките на екоинспектора.

Вергиния Накова

(От фейсбук)

Последвайте нашият Telegram канал! Натиснете тук

Коментари

коментари

Post Comment

You May Have Missed

www.faktibg.com