Край със самолетния режим: Wizz Air пуска Starlink интернет по време на полет от догодина
Wizz Air официално обяви „началото на края на самолетния режим“, разкривайки плановете си да внедри сателитния интернет Starlink в своите самолети от 2027 г. С този ход компанията става първият ултра нискотарифен превозвач в Европа, който ще предложи високоскоростна свързаност на своите пътници.
Партньорството на Wizz Air с компанията SpaceX, която стои зад Starlink, ще осигури надежден интернет с ниско времезакъснение на близо 10 000 метра височина, позволявайки на пътниците да работят, да гледат видео или просто да общуват без прекъсване.
Starlink е глобална сателитна интернет система, разработвана от космическата компания SpaceX на Илон Мъск. За разлика от традиционните технологии, тя разчита на мащабна мрежа от хиляди малки спътници, разположени в ниска околоземна орбита. Именно тази близост до Земята позволява на мрежата да доставя високоскоростен широколентов интернет с изключително ниско времезакъснение до почти всяка точка на планетата. Първоначално създаден да свързва отдалечени и труднодостъпни райони без изградена инфраструктура, днес Starlink става все по-масова. Тя осигурявайки стабилна връзка, сравнима с домашните мрежи, на борда на кораби, влакове и самолети.

Инсталациите на терминалите започват през 2027 г., като очакванията са всички нови самолети от следващо поколение на авиокомпанията да бъдат оборудвани с технологията на Starlink. Това ще гарантира еднакво качество на интернет връзката на борда, независимо от маршрута.
Все още предстои да разберем каква точно ще бъде ценовата политика на Wizz Air за достъпа до мрежата, защото едно е сигурно – едва ли услугата ще бъде включена в базовото ниво билети.



Post Comment