На ви ЕВРО: И Билетът за градски транспорт поскъпва
Столична община (СО) обмисля вдигането на цените на билетите и картите в градския транспорт. Това стана ясно от думите на заместник-кметът по транспорт и градска мобилност Виктор Чаушев в интервю за 24 часа, цитиран от пресцентъра на Общината.
Той обясни, че това се налагало, понеже са необходими средства за нови превозни средства и в ремонт на инфраструктурата.
По думите му София продължава да предлага едни от най-достъпните цени на превозните документи в региона, но устойчивото развитие на системата изисква дългосрочен разговор за нейното финансиране.
„В сравнение с други европейски градове цените на превозните документи в София са доста ниски и ако трябва да сме честни – за да можем да инвестираме в нови превозни средства и в ремонт на инфраструктурата, са необходими средства“, подчерта Чаушев, като посочи, че тарифната политика за обществения транспорт не е правена от 2016 г. и нямало как настоящите цени да се задържат на същите нива още дълго.
Зам.-кметът все пак увери, че СО щяла да се опита да вдигне цените минимално. „На този етап за тази година може би това няма да се случи“, според Чаушев.
Реклама
Той също така коментира, че Столична община подготвя мащабна програма за обновяване на градския транспорт. По думите му общината вече работи по осигуряването на финансиране за закупуването на 50 нови електробуса, 75 тролейбуса и 20 трамвая, като голяма част от тях могат да бъдат доставени още до октомври следващата година.
Паралелно с това се подготвят и три стратегически проекта, които ще обновят не само подвижния състав, но и техническата база на транспортната система. Сред тях са доставката на 60 нови трамвая и цялостна реконструкция на депо „Банишора“, модернизацията на депо „Искър“ с още 46 трамвая за линиите 20, 21 и 22, както и покупката на 200 нови автобуса заедно с обновяване на гараж „Дружба“.
Виктор Чаушев подчерта, че развитието на обществения транспорт е пряко свързано с финансовата устойчивост на системата, но допълни, че недостигът в сектора тази година се очаква да достигне между 45 и 61 млн. евро, което поставя сериозни предизвикателства пред работата на транспортните дружества.
„Метрото е най-скъпият обществен транспорт в страната. То има своите преимущества, защото превозва бързо на далечни разстояния много хора, но това си има своята цена“, обясни Чаушев, като отбеляза, че Столична община е изпратила две писма до Министерството на финансите с подробна информация за недостига на средства и настоява за по-справедлив модел на финансиране, при който държавата и общината споделят разходите поравно.
„Настояваме за 145 млн. евро държавна субсидия и компенсация, като общината ще осигури същата сума. Ако държавата не ги осигури, това означава, че няма да можем да пуснем новото метро до „Левски Г“, защото то изисква увеличение на пробега за „Метрополитен“ ЕАД, а метрото е най-скъпият обществен транспорт в страната“, повтори той още веднъж.
Чаушев смята, че липсата на необходимото държавно финансиране би поставила общината пред тежък избор между поддържането на транспортната система и реализацията на други важни проекти за града като изграждането на детски градини, училища и ремонти на улици.



Post Comment