Последният български обект включен в списъка на ЮНЕСКО е през 1985 г. Вече 40 години друг няма, защото след Людмила Живкова държавата не я е еня за културата!
Гробница е последният български обект включен в ЮНЕСКО. Вече 40 години друг няма!
Издялани от варовик, те имат непропорционални тела, старателно пресъздадени детайли на роклите и сурови лица с широко отворени очи. Кариатидите неизменно омагьосват посетителя, пристъпил в клаустрофобично тясната гробна камера, и са едни от най-запомнящите се произведения на тракийското изкуство.

Гробницата се намира в специално построена сграда с контролирана влажност и температура
Историците смятат, че кариатидите и високата жена от стенописа изобразяват едно и също нещо – Великата богиня на траките. В стенописа тя е представена в момента, в който дава безсмъртие на обожествения собственик на гробницата. Облягайки се на косвени доказателства, някои учени дори посочват кой е бил този собственик – самият Дромихет, който управлявал гетите между края на IV и първото десетилетие на III в.пр.Хр.
През 1985 г. ЮНЕСКО включи гробницата в Свещари в списъка със световното културно наследство. Тя е последният български обект, който е под защитата на ЮНЕСКО. С цел запазване на обекта времето, което можете да прекарате в гробницата, е строго ограничено.




Post Comment