САЩ откзават да премахнат визите за българи
Визите за българските граждани в САЩ остават. Това стана ясно след среща между вътрешния министър Иван Демерджиев и заместник-подсекретаря по стратегия, политика и планиране на Департамента по вътрешна сигурност на САЩ Джон Гунтанис. Преди месец премиерът Румен Радев поиска в телефонен разговор с Доналд Тръмп визите за българи в САШ да бъдат премахнати срещу разрешението американските военни самолети да останат в България. Това обаче не се случи и правителството даде срок на САЩ да преместят самолетите си от територията ни до края на месеца.
В нота до българското Външно министерство американското посолство поиска удължаване на срока до края на юли, но получи отказ.
„Вътрешният министър Иван Демерджиев постави въпроса за присъединяването на България към Програмата за безвизови пътувания на САЩ.Tой акцентира върху постигнатите до момента резултати в изпълнението на критериите“, се казва в изявление на министерството до медиите. „От своя страна Джон Гунтанарис оцени постигнатото от България до момента, като препотвърди значението на критериите за включване в Програмата и посочи, че важно условие остава изискването за намаляване на процента откази на визи“, добавят от министерството на вътрешните работи. 5,11% са отказаните визи за българи от САЩ към настоящия момент. Критерият е отказите да паднат под 3%.
Гунтанарис се срещна и външния министър Велислава Петрова, която заяви, че премахването на визовите изисквания за туристически визи за българските граждани би гарантирало баланс и взаимно зачитане на приоритетите на всяка страна, като отразява стратегическото партньорство между България и САЩ.
Материалът САЩ откзават да премахнат визите за българи е публикуван за пръв път на ФактиБГ.



Post Comment