Треньорът на Иран със сериозни критики към домакина САЩ
Gulliver/GettyImages
Селекционерът на Иран Амир Галеной отправи остри критики към САЩ заради наложените ограничения за пътуване на неговия тим. Коментарът му дойде след равенството 1:1 срещу Египет в мач от груповата фаза на Световното първенство, изигран в събота в Сиатъл.
Въпреки че се налагаше да пътуват постоянно между Мексико и САЩ за трите си мача от груповата фаза, иранците излязоха на терена с минимални шансове за първото място в групата.
За двубоя в петък американските власти облекчиха леко мерките, позволявайки на отбора да пристигне в района на Сиатъл два дни по-рано. Това обаче далеч не бе достатъчно за иранския щаб.
„Страната домакин се отнесе изключително несправедливо с нас“, заяви Галеной пред репортери след срещата. „Ако ни бяха позволили да пристигнем две седмици по-рано, за да се подготвим по-добре… щяхме да бъдем в много по-добра форма – и физически, и психически. Те обаче ни лишиха от това право.“
Рестрикциите спрямо иранския тим са следствие от високото напрежение между Вашингтон и Техеран. През март американският президент Доналд Тръмп заяви, че макар Иран да е добре дошъл да участва в турнира, не е уместно отборът да остава на територията на САЩ между мачовете „заради собствената им сигурност и безопасност“.
Ограниченията принудиха Иран да базира лагера си в Мексико – съдомакин на Мондиала заедно със САЩ и Канада. Веднага след края на срещата с Египет, отборът трябваше да лети обратно за Тихуана. Според Галеной това допълнително е забавило възстановяването на играчите.
Иран беше на крачка от това да си осигури автоматично място в елиминационната фаза, когато Шоджа Халилзаде изпрати отбита топка в мрежата в добавеното време. Иранските фенове по трибуните избухнаха в бурни празненства, но след преразглеждане с ВАР голът бе отменен поради засада.
„Преди си мислех, че сме просто напълно репресиран отбор, но след тези три мача забелязах, че имаме и сериозен малшанс“, сподели разочарованият селекционер. „Призовавам ФИФА: не позволявайте на домакините да се отнасят по този начин с играчите и отборите на бъдещи световни първенства.“
В момента иранският състав е в Мексико, където очаква да разбере дали ще успее да продължи към елиминациите за първи път в историята си.
„Отборът дойде със свещена цел – да тренира и да играе добре. Ако даде Господ да продължим напред, ще им дам един ден за пълноценно възстановяване. Може да отидем на плаж, за да се отпуснат психически“, завърши Галеной.

Добави ни в предпочитани източници в Google



Post Comment