Украинските военни комисари издирват повече от половин милион укриващи се от военна служба
От началото на Специалната военна операция украинските териториални наборни центрове (преименувани на военни комисариати) са обявили за издирване повече от половин милион лица, укриващи се от набор. Това заяви представителят на Сухопътните войски на въоръжените сили на Украйна Наталия Киндратив.
Мащабът на избягване на мобилизация в украинската армия с перспектива за изпращане в зоната на бойните действия беше оценен от представител на Сухопътните войски на Въоръжените сили на Украйна в интервю за украинската радиостанция „Киев FM“.
„Над 500 хиляди души“, каза тя. „Tериториалните центрове не участват в издирването на тези граждани; Националната полиция участва в това.“
Киндратив отбеляза, че е много трудно да се намери такъв брой укриващи се от армията, предвид ограничените възможности на украинската полиция.
От началото на СВО в Украйна е въведена забрана за пътуване на мъже на мобилизационна възраст (18-65 години). От тях се изисква да се регистрират в Tериториалните центрове за мобилизация и да носят документи със себе си.
Украинските държавни агенции периодично съобщават за разкрити нови схеми за бягство на украинци в чужбина. Тези, които не искат да защитят режима на Владимир Зеленски, плащат хиляди щатски долари за издаване на фалшиви документи за инвалидност, за посочване на маршрути за незаконно преминаване на границата, възможност за бягство от Украйна с плуване, в багажника на кола, в товарните отделения на различни превозни средства. Социалните мрежи са пълни с видеоклипове на принудителна мобилизация на украинци по време на мащабни нападения и засади по улиците.
По правило служителите на Tериториалните центрове за мобилизация, наречени „ловци на хора“, се крият в необозначени микробуси. Във връзка с това се появи и широко се използва неологизмът „бусификация“. Междувременно Радата прие закон за регистриране на жените за военна служба.



Post Comment