За цената на таратора
Понеже се дебатира цената на таратора… В момента имам 1.5 литър таратор в хладилика. (Обичам!) Ще направя опит за калкулация на цената му.
1 килограм кисело мляко – 1.50
1 краставица – 1.00
2 скилитки чесън, копър
сол – 0.10
шепа орехи – 0.50
две лъжици зехтин – 0.15
0.750 литра изворна вода – 0.50
Общо 3.75.
Да речем, че общо са се получили 2 литра таратор и една порция е 400 децилитра – 5 порции.
0.75/5 = 0.75 eвро.
Ако е ресторант има и режийни, заплати и т.н., значи го удвояваме за да покрием другите разходи – 1.50 евро себестойност.
И за 2 евро да го продам-пак имам печалба. Като, нали е ясно, че в ресторанта съотношението мляко, вода, краставица и чесън е друго, а орехите са лукс…
Къде греша? Сигурен съм, че греша, обаче къде?
Автор: Ясен Бочаров



Post Comment