Занзибар и горчивият спомен за пазара за роби, където…
Съвременният Занзибар Сити се разширява с бързи темпове, докато Каменният град остава до голяма степен непокътнат. Тесни улички приканват да тръгнете из тях и просто да се загубите в този лабиринт. Архитектурата му датира най-вече от 19 век. Представлява уникална смесица от местната култура суахили и елементи от мавританската, арабската, персийската, индийската и европейската култура. Стоун таун е бил процъфтяващ център на търговията с подправки и роби.
Тук можете да се разходите до внушителната арабска крепост от 17 век, която днес използват за културни мероприятия. Задължително посетете и къщата на чудесата, превърнала се в истинско чудо. Тази екстравагантна страда е първата в Занзибар с течаща вода и електричество. Тук е и родната къща на легендата Фреди Меркюри.
Вървим покрай дюкянчета, красиви дървени порти и сгради с интересна архитектура, за да стигнем до пазара. Използва се като такъв от 19 век. Може да ви задуши миризмата на риба и морски дарове, до скоро плували във водата. Тук основен поминък е именно риболовът.
През средновековието Занзибар е известен с две неща – търговията на роби и слонова кост. За щастие робският пазар днес не работи, но са останали спомените от това място.
Над 600 000 роби са минали от тук, разпределени към арабския свят. Според неофициални данни, 75% от тях въобще не достигат до пазара. Умирали от глад, болести или изтощение от дългия път. Те са ходели пеша хиляди километри. През 1873 султанът на Занзибар Саид ибн Баргаш е принуден от Великобритания да подпише декрет за отмяна на робството, но въпреки това, то продължава. Пълната отмяна на робството в Източна Африка настъпва едва през 1909.
Мястото на пазара е потресаващо. Можете да го видите във видеото. Запазени са две килии, където са държали пристигналите роби. В едната събирали 70 жени, в другата 50 мъже. Оставяли ги без храна и вода няколко дни. Който оцелее, отива на пазара. Каналът по средата бил пълен с вода и служел за тоалетна.
На мястото на някогашния пазар е построена красива катедрала.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: faktibg.com и се абонирайте за нас в Facebook: . .
Източник: kritichno.bg
Post Comment