Зукърбърг и Meta вече са в отбора на Тръмп
Компанията майка на „Фейсбук“ даде да се разбере, че е спечелила благоволението на новия, стар американски президент Доналд Тръмп при промяната на политиките си за модериране на съдържанието. Метаморфозата на Марк Зукърбърг, главният изпълнителен директор на компанията, от либерален технологичен титан в либертариански съюзник на Тръмп набира скорост.
Във вторник Зукърбърг обяви поредица от важни промени в политиките на „Meta“ за модериране на съдържанието, които наподобяват тези на социалната мрежа „Екс“ (X) на Илон Мъск. „Meta“ планира да преустанови проверката на фактите и да премахне ограниченията върху изказванията във „Фейсбук“ и „Инстаграм“. Зукърбърг определи стъпката като опит за възстановяване на свободата на изразяване в платформите.
Стана ясно, че социалните мрежи на компанията ще допускат и препоръчват повече политическо съдържание, а въпросите, свързани с имиграцията и пола – разглеждани като допринасящи за изборния успех Доналд Тръмп – ще се обсъждат по-свободно, без контрол и проверка на фактите.
Сегашната система на „Meta“ е „достигнала точката, в която има твърде много грешки и твърде много цензура“, заяви генералният изпълнителен директор на компанията в свое видеообръщение.
Компанията изпрати новия си главен лобист във Fox and Friends, едно от любимите телевизионни предавания на новоизбрания президент, за да рекламира промените. По време на пресконференция по-късно във вторник Тръмп потвърди, че е гледал изявата на Джоел Каплан във Fox.
„Само преди пет години, когато „Meta“ все още се наричаше просто „Фейсбук“ и казваше, че се фокусира върху това да направи социалните мрежи по-безопасни, промените от вторник щяха да бъдат „почти немислими“, казва Роб Лалка, професор по бизнес в университета Tulane, цитиран от Quartz.
„Това не е нещо, което се случва само за една нощ“, казва Лалка, автор на книгата „Алхимиците на риска: Как големите технологии превърнаха печалбите във власт“.
През 2016 г. неуспехът на „Meta“ да ограничи дезинформацията превърна „Фейсбук“ в предпочитана платформа за руснаците, които искаха да посеят хаос в американските избори. По-късно фалшивите обвинения, че Зукърбърг се е намесил в изборите през 2020 г., често позовавайки се на даренията на семейството му за местните избирателни бюра, се превърнаха в инструмент в кампанията на републиканеца Джей Ди Ванс за Сената през 2022 г. и в тема за обсъждане от десните анализатори.
Даренията на Зукърбърг финансираха социалната работа на местните изборни служители в разгара на пандемията. Но републиканците в Конгреса предложиха законодателство, насочено директно към главния изпълнителен директор, и десетки щати ефективно забраниха подобни дарения.
„Този и други удари, включително конфронтация със служител след убийството на Джордж Флойд от полицията в Минеаполис през 2020 г., помогнаха на Зукърбърг да се откаже от лявата си политическа дейност“, съобщи The New York Times през септември миналата година.
През 2022 г. „Meta“ въведе нови политики на компанията за повдигане на въпроси като достъпа до аборти. А Зукърбърг нае републикански стратег, за да възстанови отношенията си с приятелски настроени към Тръмп служители.
Голяма част от политическата промяна се е случила при закрити врати. Но във вторник беше поразително колко публично „Meta“ опита да спечели благоразположението на Тръмп с последните си промени.
Преди това Тръмп беше заплашил Зукърбърг с „доживотен затвор“, ако заговорничи срещу него на изборите през 2024 г. Във вторник, на въпрос на репортер дали действията на Зукърбърг може да са свързани с тези заплахи, Тръмп отговори: „Вероятно. Да. Вероятно“.
Според „Таймс“ Зукърбърг е разговарял с Тръмп поне два пъти миналото лято.
„Имаме големи възможности пред себе си като държава. Очаквам с нетърпение да работя с Вас и Вашата администрация“, обърна се Зукърбърг към бъдещия президент на САЩ в Threads, след като Тръмп спечели изборите през ноември.
Точно преди Деня на благодарността Зукърбърг отлетя, за да се срещне с Тръмп във Флорида. През следващата седмица ръководителят на отдела за глобални въпроси на „Meta“ Ник Клег заяви пред репортери, че Зукърбърг иска да играе активна роля в технологичната политика на Тръмп. Компанията на бизнесмена дари и 1 млн. долара на комитета за встъпване в длъжност на Тръмп.
„Тръмпизмът“ и промените
Сега Клег, бивш заместник министър-председател на Обединеното кралство от партията на британските либерални демократи, ще бъде заменен от Каплан, бивш служител на Буш, през следващите месеци.
В понеделник „Meta“ добави Дана Уайт, главен изпълнителен директор на Ultimate Fighting Championship и верен съюзник на Тръмп, в борда на директорите.
След това във вторник, когато Зукърбърг обяви плана на „Meta“ да промени подхода си към модерирането на съдържанието, той се изказа против прекомерните правомощия на правителството и разкритикува администрацията на президента Джо Байдън, китайската цензура, европейските регулатори и латиноамериканските „тайни съдилища“, които са насочени срещу американските компании. Последното беше ясна препратка към репресиите на Бразилия срещу „Екс“ миналата година.
Реакциите
Брендън Кар, комисар във Федералната комисия по комуникациите и избраник на Тръмп за председател на комисията, нарече обявените промени „добра стъпка в правилната посока“.
Мъск и главният изпълнителен директор на „Екс“ Линда Якарино също ги приветстваха като „умен ход“.
Дейвид Сакс, избраният от Тръмп за главен управител на изкуствения интелект и криптовалутите, благодари на Тръмп и Мъск, че са подготвили почвата за ходовете на „Meta“.
Надзорният съвет на „Meta“, който преглежда някои решения за съдържанието, заяви, че приветства проверката на фактите да се осъществява от самите потребители във формата на „общностни бележки“.
Но групата, която нарича себе си „Real Facebook Oversight Board“, заяви, че „Meta“ е се е „пренастроила, за да позволи на пропагандата и замазването на администрацията на Тръмп да текат безконтролно“. Сред членовете на групата са учени, адвокати и защитници на гражданските права, включително ранният инвеститор във „Фейсбук“ Роджър Макнами.
Йотам Офир, професор по комуникации в Университета в Бъфало, заяви, че „Фейсбук“ вероятно ще има проблеми, подобни на тези, които има социалната мрежа „Екс“, която според него се е превърнала в „токсична“ платформа, позволяваща на екстремизма и конспиративните теории да се развихрят.
„Това изглежда като наистина опасен и неудачен опит на Зукърбърг и „Meta“ да се подготвят за втората администрация на Тръмп, да избегнат конфликти с него и неговите поддръжници и да избегнат глоби от регулаторните органи“, каза Офир.



Post Comment