Българската технологична Блу Бърд Енерджи представи проекта си за изграждане на малки модулни реактори в България по технологията BWRX-300
Перспективите пред внедряването на малки модулни реактори в България и ролята им за бъдещето на енергийната система бяха във фокуса на енергиен семинар, организиран съвместно от Университета за национално и световно стопанство (УНСС) и Държавния департамент на САЩ, в който се включи и българската енергийна и технологична компания Blue Bird Energy с акционери „Главболгарстрой“ и „Асарел Медет“.
Семинарът е част от поредица срещи и дискусии, инициирани в рамките на международната програма FIRST. Тя обединява експерти от енергийния сектор, академичните среди и представители на бизнеса и публичните власти за обсъждане на възможностите за интегриране на технологията на малки модулни реактори в енергийния микс в България.
Събитието бе официално открито от зам. -министъра на енергетиката д-р Любомира Ганчева, както и от временно изпълняващия длъжността Посланик на Съединените Щати в София Х. Мартин МакДауъл.
По думите на зам.-министъра на енергетиката основният фокус днес е насочен към избора на най-ефективен, безопасен и икономически подход за бъдещото развитие на сектора. Тя отбеляза, че малките модулни реактори имат потенциала да допринесат съществено за декарбонизацията на икономиката, укрепването на енергийната сигурност и повишаването на конкурентоспособността на страната.
По време на събитието бе проведен специален панел, посветен на текущия етап на изграждане на нови ядрени мощности в светлината на глобалната енергийна обстановка, в който участие взеха Андон Ичев – изпълнителен директор и член на Управителния съвет на Блу Бърд Енерджи, Румен Радев – член на Управителния съвет на „Асарел-Медет“ АД, Атанас Добрев – Българска агенция за ядрено регулиране и Деница Николова – Български Енергиен Холдинг.

Изпълнителният директор и член на Управителния съвет на Блу Бърд Енерджи Андон Ичев (в средата) посочи нуждата дългосрочна стратегия за внедряването на технологията у нас
Снимка: УНСС
В изказването си, Ичев подчерта необходимостта от дългосрочно стратегическо планиране от страна на държавата за изграждането на модерна и стабилна енергийната система. Той обърна внимание на партньорството със Synthos Green Energy (SGE) и GE Vernova Hitachi, насочено към ускоряване на внедряването на малки модулни реактори в Европа, както и на сътрудничеството с Министерството на енергетиката за проучване на възможностите за прилагане на тази технология в България.
Панелът разгледа и прогреса по внедряване на технологията в Канада – първата държава от Западния свят, в която бе стартирано и напредва с бързи темпове строителството на модулен реактор, именно от типа BWRX-300. Обсъдено бе как натрупаният международен опит и добри практики могат да бъдат приложени в България, с оглед на бъдещото развитие на ядрената енергетика в страната.
В своето слово Х. Мартин МакДауъл бе категоричен, че програмата е ключов елемент в развитието на двустранните енергийни отношения между САЩ и България. Той изрази позиция в подкрепа на активните действия на страната ни в налагането на добри практики и подходи за прилагането на нови и технологични решения в енергийния сектор, неминуемо водещи до превръщането на България в незаобиколим фактор в регионалното енергийно развитие.

(отляво-надясно) Давиде Меркурио от Jensen Hughes, Х. Мартин МакДауъл, временно изпълняващ длъжността посланик на Съединените Щати в София, д-р Любомира Ганчева – зам.-министър на енергетиката, доц. д-р Янко Христозов, зам.-ректор по международната дейност на УНСС, проф. Светослав Спасов, директор на Центъра за подкрепа на ядрената сигурност в УНСС, Деница Николова, представител на БЕХ
Снимка: УНСС

Материалът е предоставен от партньор на медията.



Post Comment