Зарежда се

Космическият телескоп „Джеймс Уеб“ засне древни галактически мегаструктуи

Космическият телескоп „Джеймс Уеб“ засне древни галактически мегаструктуи

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Космическия телескоп „Джеймс Уеб“ засне в детайли 19 далечни галактики, намиращи се на милиони светлинни години от нас. Тези изображения развълнуваха особено астрономите, които подчертаха, че няма две еднакви галактики, когато се гледат с точността, която „Джеймс Уеб“ може да предложи.

Вижте снимките >> >> >>

Наблюденията, част от програмата Physics at High Angular resolution in Nearby Galaxies (PHANGS), подчертават особено структурите от газ и прах в тези галактики, предлагайки на астрономите намеци за това как спиралните галактики като Млечния път образуват звезди.

Новите изображения на JWST са невероятни„, каза в изявление Джанис Лий, учен по проекта за стратегически инициативи в Научния институт за космически телескопи в Балтимор. „Те са умопомрачителни дори за изследователи, които са изучавали същите тези галактики в продължение на десетилетия. Мехурчетата и нишките се разделят до най-малките мащаби, наблюдавани някога, и разказват история за цикъла на формиране на звезди.

Изображенията показват светещи оранжеви ленти от прах, заснети със средния инфрачервен инструмент (MIRI) на JWST.

Телескопът е заснел и звезди, които все още са в процес на формиране, обвити в облак от газ и прах, от които събират маса. Тези „пликове“ могат да се видят като червени „семена“ по върховете на прашните алеи.

Тук можем да намерим най-новите, най-масивните звезди в галактиките„, каза в изявлението Ерик Росоловски, професор по физика в университета на Алберта.

Този аспект на спиралните галактики е особено забележим в изображението на спиралната галактика с прегради NGC 1300, разположена на 69 милиона светлинни години в съзвездието Еридан.

За учудване на астрономите, които изследваха тези заснети от JWST спирални галактики, мощният космически телескоп също забеляза няколко празнини в газови и прахови ленти.

Тези дупки може да са били създадени от една или повече звезди, които са експлодирали, издълбавайки гигантски дупки в междузвездния материал„, каза в изявлението Адам Лирой, професор по астрономия в Държавния университет на Охайо.

Една от галактиките, заснети от JWST като част от програмата PHANGS, NGC 5068, която се намира на 20 милиона светлинни години от Земята в съзвездието Дева, изглежда е доминирана от такива големи празнини.

 

 

 

Източници: nixanbal.com, it.dir.bg

Последвайте нашият Telegram канал! Натиснете тук

Коментари

коментари

Post Comment

You May Have Missed

www.faktibg.com