От последните часове! Няколко американски изтребителя се разбиха в Кувейт, дим се издига до US посолството, ударена е голяма рафинерия в С. Арабия…
Няколко американски бойни самолети са се разбили в Кувейт. Това става ясно от официално съобщение на кувейтското военно министерство и от множество видеа в социалните мрежи, предаде Сега.
„Говорителят на Министерството на отбраната заяви, че няколко американски военни самолета са се разбили тази сутрин, потвърждавайки пълната безопасност на екипажите им. Той обясни, че съответните органи незабавно са започнали процедури за търсене и спасяване, при които екипажите са били евакуирани и прехвърлени в болница, за да се провери здравословното им състояние и да им се окаже необходимата медицинска помощ, отбелязвайки, че състоянието им е стабилно“, се посочва в съобщение, пуснато в социалните мрежи.
Не става ясно колко са падналите самолети.
„Официалният говорител добави, че е проведена пряка координация с приятелските американски сили относно обстоятелствата около инцидента и са предприети съвместни технически мерки. Той потвърди, че съответните власти проследяват разследванията, за да установят причините за инцидента, като призова за получаване на информация от официални източници“, се посочва още в съобщението на военното министерство на Кувейт.
https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=476&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Freel%2F1254277820004320%2F&show_text=false&width=380&t=0
Дим се издига над района на американското посолство в Кувейт, предаде Ройтерс, като се позова на днешен разказ на очевидец.
В района са пристигнали екипи на пожарната служба и линейки.
Американското посолство в Кувейт призова хората да не го посещават, а да се укрият, предава БТА.
Иранската новинарска агенция Тасним предаде, че въоръжените сили на Иран са свалили над Кувейт изтребител на американските военновъздушни сили. Съобщава се, че пилотите на самолета са се катапултирали.
Кувейт заяви, че противовъздушната му отбрана е прехванала днес неуточнен брой дронове, с които е била атакувана кувейтската територия, предаде Франс прес, като се позова на кувейтската новинарска агенция КУНА. Ранени няма.
Иран предприе удари срещу страните от Залива, след като иранският върховен лидер аятолах Али Хаменей бе убит при започналата в събота израелско-американска атака.
От началото на иранските ответни удари Кувейт съобщи за един убит човек и за 32 ранени на своя територия.
Саудитският петролен гигант „Сауди Арамко“ (Saudi Aramco) е преустановил операциите в рафинерията си в Рас Танура след удар с дрон в района, съобщиха запознати с въпроса източници, цитирани от Ройтерс и Блумбърг.
Рафинерията е сред най-големите в Саудитска Арабия с капацитет за преработка на 550 000 барела суров петрол на ден. Съоръжението, разположено на брега на Персийския залив, е било затворено по-рано в понеделник като предпазна мярка, докато компанията оценява нанесените щети.
Според източниците, пожелали анонимност, възникналият на мястото пожар е овладян и е под контрол. Към момента пресцентърът на „Сауди Арамко“ не е предоставил официален коментар по случая.



Post Comment