Зарежда се...

Rocket Lab демонстрира ново орбитално „бързо разгръщане“ за Пентагона

Rocket Lab демонстрира ново орбитално „бързо разгръщане“ за Пентагона

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Компанията Rocket Lab извърши изстрелване за Космическите сили на Съединените американски щати в рамките на по-малко от 17 часа след получаване на нареждане за старт. Това поставя нов рекорд за бързина при подготовка и изпълнение на космическа мисия.

Ракетата Electron излетя в петък от стартовия комплекс на компанията в Нова Зеландия. Между получаването на официалното уведомление за изстрелване и самия старт са изминали точно 16 часа и 42 минути.

Мисията е част от програмата Victus Haze на Космическите сили на САЩ, която цели да тества способността за бързо реагиране при сценарии за заплахи в орбита. В рамките на мисията в орбита е изведен апаратът Pioneer, разработен от Rocket Lab.

Според компанията сателитът вече е напълно активен и извършва сложни маневри в космоса, включително приближаване до друг обект в орбита в рамките на демонстрационен сценарий за проследяване и взаимодействие между космически апарати.

Представители на Космическите сили на САЩ определят подобни мисии като ключови за тестване на готовността за бързо разгръщане на технологии в случай на конфликт или заплаха в космоса. Целта е да се демонстрира способност за реакция в рамките на много кратки срокове.

Ръководството на Rocket Lab определя постижението като доказателство за нов тип космически капацитет, при който разработка, изстрелване и оперативен контрол могат да се осъществяват в силно съкратени срокове.

Последвайте нашият Telegram канал! Натиснете тук

Коментари

коментари

Post Comment

You May Have Missed

www.faktibg.com