Зарежда се...

Следи от изтекло гориво от американските военни самолети на летище „Васил Левски“

Следи от изтекло гориво от американските военни самолети на летище „Васил Левски“

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Следи от гориво могат да бъдат видени под американските военни самолети, които ползват гражданското ни летище „Васил Левски“, показва снимка, публикувана във Фейсбук. Авторът й е написал, че чуждите военни самолети си тръгват в понеделник, но кой ще плати да се почисти? „Българският данъкоплатец, естествено“, гласи текстът към снимката, показваща един от американските военни самолети и следите от изтекло гориво от него.

Преди два дни четири от американските „летящи цистерни“ Boeing KC-135 Stratotanker отлетяха от летище „Васил Левски“ в София за американската база Милденхол във Великобритания. Днес още три от десет напуснаха територията на България, показват данни от сайта за следене на полети FlightRadar24.

От Министерството на отбраната съобщиха, че до понеделник поетапно ще отлетят всички останали.

САЩ са поискали да останат на българска територия още един месец, до 31 юли, но след анализ на ситуацията е взето решение престоят им да бъде удължен само до 30 юни,  отговори преди дни в парламента министърът на отбраната Димитър Стоянов на въпрос на депутата от „Възраждане“ Ивелин Първанов за срока за оставане на самолетите на ВВС на САЩ и дали няма да бъдат преместени.

Българското правителство е предоставило едномесечен допълнителен срок на американската страна, за да организира преместването на самолетите и съпътстващото ги оборудване до края на настоящия месец.

Българските власти са предложили да САЩ да преместят самолетите си в авиобазите в Безмер и Граф Игнатиево, но американците са отказали, тъй като двете летища нямат изградена инфраструктура и капацитет да зареждат толкова много гориво.

„Направихме анализ дали могат да бъдат преместени там, но само в София има необходимото място, предлагащо изискванията за прием на такъв самолет с тежест 100 хил. литра. Затова са в София – може да бъде осигурен нужният за тях заряд“, каза министърът.

Според експерти американските Stratotanker KC-135R се нуждаят от 2700 метра за излитане, което се покрива само от пистите в София (3600 метра) и Бургас (3200 метра). Също и само те имат инфраструктура да зареждат големи количества гориво.

Още по темата: САЩ отказват да премахнат визите за българи

Материалът Следи от изтекло гориво от американските военни самолети на летище „Васил Левски“ е публикуван за пръв път на ФактиБГ.

Последвайте нашият Telegram канал! Натиснете тук

Коментари

коментари

Post Comment

You May Have Missed

www.faktibg.com