Жегата спря климатиците в Европейската комисия, служители обвиниха ръководството в „феодализъм“.

Централата на Европейската комисия в Брюксел беше принудена в петък да изключи част от климатичната си система, след като екстремната гореща вълна претовари охлаждащата инсталация. Малко след обяд служителите в сградата „Берлемон“ получиха спешно съобщение: „BERL — СПЕШНО — Поради екстремните метеорологични условия охлаждащата система ще бъде принудително изключена от първи до седми етаж до края на работния ден.“

Решението предизвика остро недоволство сред служителите, след като стана ясно, че без климатизация остават само първите седем етажа, където работят редовите служители. В същото време кабинетите на Урсула фон дер Лайен и останалите еврокомисари, разположени на по-горните етажи, запазиха работещите си охладителни системи.

13-етажната сграда е седалище на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, 26-те еврокомисари и около 3000 служители. Кабинетът на фон дер Лайен се намира на 13-ия етаж, а повечето комисари работят на осмия етаж или по-високо.

Белгия и голяма част от Европа са обхванати от продължителна гореща вълна с рекордно високи температури.

По-рано тази седмица Европейската комисия разпространи указания към служителите си, в които ги призова да избягват излизането навън в най-горещите часове на деня, да пият редовно вода и да започват работа по-рано.

Тези препоръки обаче предизвикаха недоволство сред част от служителите, които работят в сгради без климатизация, включително в Генерална дирекция „Земеделие“, съобщава Politico, позовавайки се на вътрешна кореспонденция.

„Това е като феодализъм“, коментира пред изданието служител от по-ниските етажи на „Берлемон“, пожелал анонимност. Той визира факта, че климатичната система е останала включена на горните етажи, където се намират кабинетите на еврокомисарите. Друг служител определя ситуацията като „позор“.

Трети служител, работещ на осмия етаж, заявява пред Politico, че въпреки работещите климатици температурата в помещенията е достигнала 25,7 градуса.

Горещата вълна отново постави на дневен ред въпроса за липсата на климатични системи в домовете и офисите в голяма част от Европа. Едва около една пета от домакинствата на континента разполагат с климатик. В Белгия около една пета от влаковете също нямат климатизация, което принуди националната железопътна компания да отмени множество курсове в пиковите часове.

През тази седмица и Европейският парламент се сблъска с прекъсвания на електрозахранването заради повишеното потребление на електроенергия, предизвикано от работата на охлаждащите системи.